Stimuliuojančios medžiagos ir anabolikai

Labiausiai paplitusios psichiką stimuliuojančios medžiagos yra amfetaminas ir kokainas. Nors šios medžiagos yra skirtingos kilmės, jos panašiai veikia centrinę nervų sistemą.

Amfetaminas yra cheminė medžiaga, dėl panašių į adrenalino veikimą savybių vartojama medicinoje. Haliucinogeniniai amfetaminai yra MDMA (ekstazi) ir kitos panašios cheminės medžiagos, kurių veikimas skiriasi nuo amfetamino. Amfetaminas – tai gelsvai balti arba šviesiai rudi milteliai, gali būti geriami (milteliais ir tabletėmis), gali būti įkvepiami, rūkomi, o tirpalai švirkščiami į veną. Amfetaminas plačiai vartojamas klubuose, diskotekose, vakarėliuose. Šis narkotikas palyginti nebrangus ir lengvai prieinamas.

Poveikis

Amfetaminas veikia vartotojo centrinę nervų sistemą panašiai, kaip organizme gaminamas adrenalinas. Jis pakelia nuotaiką, sukelia energijos antplūdį ir gerą savijautą, jėgų ir pasitikėjimo jausmą, didina gebėjimą koncentruoti dėmesį, mažina miego, maisto poreikį. Apsvaigęs nuo amfetamino asmuo atrodo susijaudinęs, kalbus ir nepailstantis. Jo vyzdžiai išsiplėtę, gali pasireikšti nervinis tikas. Nors iš pradžių gali būti patiriamas trokštamas palaimos jausmas, greitai jį keičia nuovargis, apatija, depresija. Rankos ir kojos būna šaltos, oda išblykšta. Amfetaminas iš tikrųjų nesuteikia organizmui energijos, bet ją eikvoja, tad efektui silpstant jaučiamas stiprus išsekimas, nuovargis, paprastai atsigaunama tik per keletą dienų. Amfetaminas intensyvina vartotojo jausmus ir emocijas, skatina palankiai vertinti save ir supantį pasaulį. Mažos dozės nesutrikdo vartotojų būsenos – paprastai jie gali racionaliai kalbėti, būna šiek tiek šnekesni ir agresyvesni. Veikimas labai priklauso nuo individo būklės ir savybių. Jeigu kartu vartojamos ir kitos narkotinės medžiagos, veikimas smarkiai kinta, pradinė euforija gali peraugti į psichozę. Nuo mažiausios dozės padažnėja kvėpavimas, padidėja kraujospūdis, padažnėja pulsas, išsiplečia vyzdžiai, išdžiūna burna, pagausėja šlapimo išsiskyrimas. Didesnės amfetamino dozės šį poveikį sustiprina, smarkiai plaka širdis, gali skaudėti galvą, kartu gali atsirasti baimės, panikos jausmas. Net nedidelės amfetamino dozės gali sukelti į psichozę panašių simptomų: gali kilti jaudulys, nerimas, baimė, panika, nepagrįstas įtarumas. Pasitaiko kliedesių, iliuzijų ar haliucinacijų. Paranoidinė psichozė – ne tik narkotiko veikimo, bet ir nuolatinės nemigos rezultatas. Nepakankama mityba, vitaminų stoka labai išsekina organizmą, silpnina jo atsparumą įvairioms ligoms. Naudodamasis nesteriliais švirkštais, narkotikų vartotojas gali užsikrėsti hepatitu ir ŽIV. Be to, amfetaminų vartojimas skatina pavojingą lytinį elgesį, todėl galimos lytiniu keliu plintančios ligos. Amfetamino vartojimas laipsniškai keičia charakterį. Asmuo, vartojantis amfetaminą, palaipsniui praranda pasitikėjimą savimi, tampa nerimastingas, blogėja judesių koordinacija. Vartojant amfetaminą, galima priklausomybė alkoholiui arba raminamiesiems vaistams.

Perdozavimo požymiai – raumenų skausmai, padažnėjęs pulsas ir aukšta kūno temperatūra. Galimi traukuliai ar koma, mirtis dėl smegenų kraujagyslių funkcijos nepakankamumo, hipertermijos, širdies veiklos sutrikimo. Mirtis dažniausiai ištinka, kai vartojamos amfetamino injekcijos. Mirties priežastis gali būti ne vien tik perdozavimas, bet ir savižudybė, nelaimingas atsitikimas (vartotojas gali tapti tiek jo sukėlėjas, tiek ir auka).

Abstinencijos sindromas

Nutraukusieji amfetamino vartojimą nepatiria sunkaus fizinio abstinencijos sindromo, jie nejaučia „laužymo”, tačiau būna labai išvargę, alkani, depresiški, sutrinka miegas.

Ekstazi (MDMA)

Ekstazi – tai baltos, rožinės tabletės su skirtingais paveikslėliais ar įvairių spalvų tabletės, dažniausiai vartojamos muzikos ir šokių aplinkoje.

Poveikis

Pavartojus ekstazi, gali užplūsti energija, kilti pasitikėjimo ir simpatijos kitiems jausmas. MDMA ir kitos panašios medžiagos sustiprina uoslės, klausos, regėjimo pojūčius. Padažnėja širdies plakimas, kyla temperatūra, išsiplečia vyzdžiai. Pojūčius stimuliuojantis poveikis priklauso nuo dozės. Perdozavus gali prasidėti haliucinacijos, dažniausiai regos. Pavartojus didesnę dozę, jaučiamas pykinimas, sausumas burnoje ir didelis troškulys. Poveikis priklauso ir nuo priemaišų, esančių tabletėje. Praėjus ekstazi poveikiui, jaučiamas išsekimas, depresija, sutrinka miegas. Galimi baimės priepuoliai. MDMA sutrikdo organizmo termoreguliaciją – dėl fizinio krūvio pakyla kūno temperatūra. Yra žinoma mirties atvejų, kai organizmas perkaito diskotekoje. Siekiant išvengti mirtinų apsinuodijimų, daugelio šalių diskotekose privalo būti įrengtos vėsinimo patalpos. Kai kurie moksliniai tyrimai rodo, kad MDMA ir panašios medžiagos toksiškai veikia smegenų ląsteles, taigi mitai apie tokių medžiagų „nekenksmingumą” nepagrįsti. Toksišku poveikiu smegenų ląstelėms MDMA greičiausiai pralenkia heroiną ir kanapę.

Kokainas

Kokainas yra augalinės kilmės narkotikas, išskiriamas iš šiltųjų kraštų krūmo, vadinamo kokamedžiu. Krekas – tai kokaino forma, vartojama rūkyti. Narkotikas rūkomas traška. Krekas – tai baltos, gelsvos ar pilkos spalvos kristalai, rūkant maišomi su marihuana ar tabaku. Grynasis kokainas (kokaino hidrochloridas) yra baltos spalvos milteliai, panašūs į pudrą, kartūs, primenantys sodos skonį. Kokainą vadina „sniegu”, „koks”, „baltuoju šampanu”, „pudra”. Kokainas gali būti sumaišytas su panašios išvaizdos neveiksmingomis (cukraus pudra) ar veiksmingomis (amfetaminu) medžiagomis. Kokaino milteliai uostomi įkvepiant per nosį. Vartojant tokiu būdu, 30-40 % dozės per nosies gleivinę patenka į organizmą, efektas pasiekiamas greitai. Kokainas gali būti leidžiamas ir po oda ar į veną. Žmonės, uostantys kokainą, supila jį ant stiklo ar veidrodžio, suskirsto takeliais – dozėmis – ir atsargiai įkvepia per vamzdelį ar susuktą popieriaus tūbelę. Kokainas greitai pasišalina iš organizmo, taigi vartojamas gana dažnai.

Poveikis

Mažas kokaino kiekis sukelia apsvaigimą, pasitikėjimą savimi, energijos antplūdį. Kokainas slopina maisto ir miego poreikį, šalina nuovargį, tačiau gali sukelti baimę ir nerimą. Kokainas veikia stipriau nei amfetaminas, tačiau jo veikimo laikas trumpesnis. Baigiantis kokaino veikimui, euforija virsta depresija, irzlumu, nerimu. Prie kokaino vartojimo priprantama, tad euforijai pasiekti reikia vis didesnių dozių. Formuojasi labai stipri psichologinė priklausomybė, nenumaldomas noras vartoti šį narkotiką. Pavartojus kokaino, suaktyvėja širdies veikla, pagreitėja kvėpavimas, kyla kūno temperatūra, pagausėja prakaitavimas, išsiplečia akių vyzdžiai. Nuolat vartojant kokainą ilgainiui sutrinka miegas, judesių koordinacija, gali atsirasti nuolatinis

nuovargio jausmas, nervingumas. Dažnas kokaino uostymas žaloja kvėpavimo takų gleivinę, gali atsirasti nuolatinio gleivinės uždegimo požymių. Kaip ir amfetamino vartojimo atveju, gali kilti baimės, persekiojimo jausmas, atsirasti ūmios psichozės reiškinių.

Perdozavimas

Perdozavimui būdingi traukuliai, sutrinka širdies veikla, kvėpavimas.

Abstinencijos sindromas

Požymiai tokie patys kaip ir abstinencijos nuo amfetamino.

Šaltinis: http://ntakd.lrv.lt


Komentarų 36

 1. set

  geriausia atsikratyt- nezinot kur gauti, ir nesidomet kur gauti. Nes toks potraukis, gal nedidelis, bet lieka. Panasiai kaip su rukymu. Meti, bet vis pagalvoji.

 2. Kkk

  Sveikas bachuriukas buvau, prisiziurejau sportavau, del pasitikejimo problemu neturejau visiem patikau, negerdavau nevartodavau. Kol vienas pazystamas neprigyde, nu ir uztraukiau to koksiuko, poto prasidejo, ratai, Gaidys bemieges naktys parom, uzteko nepilnu metu taip nusikeliau, is po paskutinio baliuko treju paru, atsiduriau rizikos lygoninei, nes tokios lomkes buvo baisu, lasalines nepadejo, pasigydziau ten 10dienu gryzau namo, dar 10dienu lovoj pragulejau, atrodo sveikas jauties bet galva tokia sulauzyta kaip invalido, panikos atakos. Pradejau vel judet sportuot jauciuos dbr kaip ir atsigaves, pasitikejimo tik truksta, bet siaip is to sudo tik pats gali islipti, veikla geriausias budas, eini darai, judi! Zmones tam ir sukurti kad judeti, pagalvoju apie tai tik tada kaip guliu visa diena ir nieko neveikiu, kaip judi nera laiko kada galvoti, is judesio ir atsiranda visa laime, ilgalaike laime, o ne is sniuru.

  1. Kornelija

   Labas, norėčiau plačiau išgirsti tavo istoriją? Rašau kūrinį šia problema, todėl vertėtų išgirsti kažką tikro.

  2. Anonime

   Labas noriu papasokoti idomia istorija.Taigi dabar man vasario 10 sueis 16.apie narkotikus nieko nezinojau ir nesidomejau.viskas prasidejo kaip perejau I pragaro mokykla(jaunimke)taigi pirmus menesius jai kas norejo rukyti prie manes as sakydavau jaigu gerbi mane pasitrauk man smirda.visiem buvo toj mokykloj keista jog as nerukau,negeriu ir niekada nebuvau bandzius narkotiku…taigi susipazinau su dviem panelem vienai buvo 13 kitai tiek pat kiek man 14.taigi as pradejau stumt su Jom laika ir viena 7-toke man pasiule parukyti zoles as svajojau parukyti jos 2 metus.taigi galvojau jog gyvenam tik viena karta.taigi sutikau Po pamoku mes nuvaziavome pasiimti trafkos…tos 7-tokes geriausi draugai buvo cigonai daug viresni nei ji ir mums atnese visai ne to ko tikejausi bent jau as kadangi ji buvo patyrius jinai dziaugesi nes mums paeme sponke as pisau trecdali ir buvau 100% isitikinus jog nesuveiks net neimanoma nu na bet pirmas kartas buvo tiesiog wow taigi as pradejau vis dazniau ir dazniau imti tas sponkes kiekviena savaitgali.Buvau laiminga bet…..susipazinau su dar viena panele ji buvo tikra narkomane….viena diena mes nusprendeme susitikti ir mates kad ji manim pasitikejo todel klause as pisiu antana as buvau tokia ka toki ? Kas tai yra antanas tai yra anfetaminas zinoma pirma pasiskaiciau ka tai reiskia..

 3. Nekazka

  Pats didziausias issukis yra 2 savaites, kai atbuni 2 savaites svarus tada jau dingsta ir noras vartot.. Bet po kiek laiko vel prasideda, tokie kaip atsiminimai, nostalgijos, tada vel uzplaukiA noras bet tik trumpam ir nebe toks stiprus kaip pries tai.. Nenoriu gasdinti bet kiek man asmeniskai teko patirt tas noras bus ir niekur jis nedings ilga laika.. Esme tame kad lengvai jy numusi ir pamirsi, kitas dalykas tavo aplinka ir draugai… Jeigu pas tave bent keli draugai tai daro, kas 100% garantuota, pamirsk tuos draugus, nes jie vistiek anksciau ar veliau tave prikalbes tai padaryt

 4. Agne

  Sveiki kreipiuosi y tuos kurie yra buve uzsikabine ant stimuliuojanciu narkotiu gal yra islipusiu is tos ,,duobes’’ ir noreciau suzinoti koks laikotarpis sunkiausias jums norint prabuti be narkotiku (kalbu apie stimuliuojancius) koky laiko tarpa reiktu labiausiai vengti kompaniju ir vietu kuriose pakliuves gali paslysti? Tikriausiai supratot klausimo esme

  1. Malaja

   Sveiki, as buvau ant daug metu ikritus sia duobė, bet aciu mano vyrui jis man parodė kad galima gyventi be sito. Jeigu nori apie sita pabendrauti tiktais ne cia

   1. ervinas

    kalba eina apie amfetamina? jeigu taip tai susisiekit su manim facebook Ervinas Būdvytis profilio nuotrauka ant tilto

   2. Agne

    Kaip puiku kad radai vyro palaikyma o mano vyras pats pasiulo man atsipalaiduoti nes pats yra priklausomas nuo” jo ” o as atsisakyti negaliu kaip man atsispirti kaip pasakyti nenenoriu jo palikti bet nenoriu ir gyventi tokiam uzburatm rate viena dien zadam kad viskas o kita dien vel is naujo…kaip bent man nepasiduoti….?

 5. Nekazka

  Atsikratyti narkotiku yra vienas paprastas budas.. Keiciat staigiai draugu rata kurie taipat tai daror salinates nuo ju visam laikui kad nekiltu pagundu .. Kitas dalykas kraustaisi y kita miesta kur tokiu dalyku negausi.. Ka pastebejas esu pirmos 2 savaites aunkiausios buna… Poto jau buna lafa dingsta noras jei tik nera aplink pagundu

 6. Nekazka

  Koksas briedas paskutinis.. Brangiai kainuoja.. Lievai veikia bet vistiek norisi… Pradzioi buvo smagu ir pigu.. O poto prasidejo kad vis daugiau ir daugiau reikia.. Daroskes nezmoniskos.. Prasideda paranojos ir tada turi gert alko kad nusiramint tada vel takelis ir taip kiaura nakti… Po keleriu metu prikolu prasidejo ir slapti vartojimai tiek darbe tiek namie.. Pastebejau kad kalba strigti pradejo kai prisnioji daugiau.. Kas kvailiausia visada sakai fsio uzteks cia lempa kazkokia.. Praeina pora dienu ir vel tapati komedija.. Jau kokie 5 metai kartoju kad atsibos taip nusisneket ir viskas paaikeis.. Toli grazu niekas nesikeicia ir tik dar giliau brendu y nesamoniu karjera dar plius bendraminciu kai atsiranda tai tada isvis stabdziu nera

 7. XDD

  Gal kas žinot kaip tai sustabdyt?nes realiai užpiso jau, vartoju maždaug metus, paskutinius 2 mėn kiekvieną savaitgalį po 2-3 @ išgeriu. Dabar tokia huinia, kad pvz žiūri filmą, labiausiai tai atsitinka gulint ir atrodo lyg mane žaibas nutrenkia maždaug 7 kartus. Ne patį kūną, o galvoj kažkas būna. HELP

  1. Petrux

   Dar svarbu ką tarp savaitgalių naudoji ir kokios ratus savaitgaliais. FlashBack’ai matyt pareina, realiai savaitės per mažia kad viskas liautūsi, reikia bent trijų. Naudoti daug skysčio, šviečių vaisių ir daržovių, kitaip tariant vitaminų. Viskam reikia laiko.

 8. Makentoshas

  as imu tik extazy ir vitaminus.. ir tai max 2-3 kartus I metus… Per daznai vartosit bus bedos.. Supraskit ir vartokit su galva.

 9. Baisus dalykai

  Ka patyrei? Abstintencijos sindroma gal? Jeigu jo kiek laiko truko tau jis? Man tai jau 2men kai nevartoju bet yra sunku susikoncentruoti.. Akys kai zirniai.. Baime zmoniu

 10. As

  Kur kreiptis pagalbos naudojami stimuliuojantys narkotikai taciau yra didele baime kad apie tai suzinos artimieji visuomene pas ka gal galit rekomenduot? Gal yra kaune supratingu ir geru psichologu kurie galetu padet siuo atveju

   1. ervinas

    padek man :) kalba eina apie amfetamina? jeigu taip tai susisiekit su manim facebook Ervinas Būdvytis profilio nuotrauka ant tilto

 11. Tikiu

  Vartoti pradejau gan seniai,buvo gana ilga pertrauka be milteliu,atsirado proga,vel bandziau,tada vel pertrauka…vis buvau itikines save jog tam priklausomybes negali buti,gana jauciu jog turiu alkoholiui,bet atejo vel ta diena su proga,pamaniau jog kaip visada sustosiu,bet jau nebesugebu saves itikinti,keturias savaites reguleriai vartoju,buvo jog 48val be miego isbuvau..nezinau kaip nusiteikti sustoti,nes poveikiui i pabaiga atrodo jog viskas tvarkosi tik kazko labai truksta.Labiausiai baisu del kokybes ir ateities pasekmiu.Nuosirdziai linkiu kas skaito ir dar nera susidures,nepradeti.Zinau kad tai turbut nieko nereiks tam kas nori,bet tikiuosi jog bent 1zmogus sugebes atsispirti ir gyvens be tokiu sudu ekspermentaciju

 12. Gabrielius

  Sveiki nuo kokaino vartijomo suvariau organizma, prasidejo kraujospudzio problemos… jau savaite nevartoju.. tikiuosi tai praeis nes jei ne tai… nafik…

Komentuosite?