- This topic has 21 atsakymas, 1 dalyvis, and was last updated prieš 3 mėnesiai by .
Ar galimai priverstinai gydyti alkoholikus?
-
Sveiki. Nebeturiu kur kreiptis, ka daryti.
Mano brolis ir tevas alkoholikai. Broliui nuo alkoholio issivyste epilepsija- geria vaistus + alkoholi. Pries 3 men mire mama, tai tevas ir broils (39 m.) liko gyventi dviese. Brolis nuolat geria, jam nereikia kompanijos. Pastoviai parsinesa namines degtines ir geria tiesiai is butelio. Vis dazniau prasideda psichozes, haliucinacijos, bande sokt pro balkona. Po sio atvejo pagulde I Sveksnos psichiatrine ligonine, bet po 2 dienu atsigavo ir pasiprase isleidziamas. Gydytojas sako, kad neturi teises jo laikyti, jei pats pacientas nenori. Vos tik parvaziavo namo, vel prisigere. Jam jau pakrikusi ne tik psichika, bet ir fiziologija. Nebelaiko ismatu, dergia visur- ant kilimu, lovos, apteplioja sienas… Tetis juo normaliai pasirupinti negali, nes pats nuolat geria. Jam normalu 3-4 kartus per diena prisigerti. Geria neiseidamas is namu, jam jau tiek bereikia- poros stikliniu stipraus alaus ir jau girtas. Brolis grasina, kad nusizudys, tetis irgi pasoviai tuo gasdina. As gyvenu uz 300 km, pas juos karta per menesi nuvaziuoju, bet kasdien paskambinu. Kalbetis beprasmiska- brolis sako, kad vistiek nenori gyvent, o tevas man sako, kad nemokyciau jo gyvent, nes jis vyresnis uz mane ir geriau zino. Nezinau, kaip jiems padet. Jau nebezinau, ar noriu jiems padet, svyra rankos, apima beviltiskumas, kai pakalbi normaliai, paskambini po valandos, o jie vel prisigere. Beje, jie negeria kartu, kiekvienas savo kambary, nuolat pykstasi. Bijau, kad jei broliui vel haliucinacijos prasides, jis gali tevui kazka blogo padaryti.
Kol brolis agresyviai nesielgia, greitoji niekaip nereaguoja- sako, zinom, kad jis alkoholikas, tegu issiblaivo pirma.
Nebezinau kur kreiptis, ka daryt? Ar galima ji kazkaip priverstinai i ligonine paguldyt?
Kitas variantas-parduot buta ir nupirkti 2 mazesnius, bet tada, bijau, kad galiu laikyt broil mirusiu, nes jis vienas ilgai nebepagyventu, kai nebutu salia nieko, kas jam greitaja galetu iskviest…Sveiki, Lietuvoje beveik nėra priverstinio gydymo, tad surišę jo niekur nelaikys. Manyčiau jo artimiesiems (jums ar bent vienam iš jūsų mamai, žmonai) reikia nuvykti bent į kelias Al-Anon grupes tam kad išgirstumėte kaip kiti tvarkosi su panašiomis situacijomis. Ten taip pat sužinosite kaip, motyvuoti žmogų gydytis, kad jis pats to norėtų, o kai taip bus, gydytis nuo alkoholizmo.
Ta pati tema http://prevencija.lt/pokalbiai/tema/ar-galimai-priverstinai-gydyti-alkoholikus/Priverstinį gydymą nuo alkoholizmo (alkoholizmas – psichikos liga) apibrėžia „LR Psichikos sveikatos priežiūros įstatymas”
23, 27, 28 Straipsniai http://www3.lrs.lt/pls/inter3/dokpaieska.showdoc_l?p_id=259559- Audrius Batisa redagavo šį atsakymą prieš 9 metai 7 mėnesiai.
Ernesta 2015-11-17 @ 14:27Sūnui 29 metai. Išgerdinėjo 10 metų, bet tai netrukdė gyvent niekam. Gėrimo dozės padidėjo ir visiškai neišsiblaivo, mato haliucinacijas, krenta epilepsija, dar kol kas neagresyvus. Pats bandė gydytis savo noru. 2 kartus gulėjo Kaune Giedraičiuose, užsikodavo. Praėjo vos 2 mėn. kodą nulaužė- neišsiblaivo jau 10 dienų. Gyvenu su mama 93 metų kuriai reikalinga priežiūra, pati esu dirbanti. Palikusi namus su didele baime grįžtu po darbo, nes nežinau ką rasiu. Pačios sveikata eina vis blogyn, negaliu nei jam padėti nei sau. Matau kad su sūnum grimstu į dugną kartu, nes pastovai kovoju su alkoholizmu, visada galvoju kaip padėt sūnui, vieno jau netekau -žuvo autoavarijoje, liko šitas skausmas…Šiuo metu gydytis jau nesutinka, tai per naktis daužosi, griūva, eina į gatves….nežinau kaip gali nebūti priverstinio gydymo…Nejaugi pačiai reikės išvažiuot gydytis…Gelbėkite….
Sveiki Ernesta. Jeigu jau buvo gydytas Minesotos programoje (Giedraičio), tada belieka tik reabilitacija bendruomenėje.
Kadangi priverstinio gydymo LT beveik nėra, sumotyvuoti gydytis reikia patiems artimiesiems. Kaip jį sumotyvuoti, pagalbą gautumėte AL-Anon grupėseIštrauka iš įstatymo:
23 straipsnis. Pirminį asmens psichikos būklės patikrinimą ir įvertinimą psichiatras gali atlikti pagrįstai įtardamas sunkią psichikos ligą, kurios požymiai yra nurodyti šio įstatymo 27 straipsnyje. Pirminis asmens psichikos patikrinimas atliekamas Sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka.
Dėl asmens pirminio apžiūrėjimo gali kreiptis gydytojas, paciento atstovas, artimieji, policija.
27 straipsnis. Asmuo, sergąs sunkia psichikos liga ir atsisakąs hospitalizavimo, gali būti hospitalizuojamas prievarta tik jeigu yra reali grėsmė, kad jis savo veiksmais gali padaryti esminę žalą:
1) savo sveikatai, gyvybei;
2) aplinkinių sveikatai, gyvybei.
28 straipsnis. Esant šio įstatymo 27 straipsnyje nurodytoms aplinkybėms, pacientas gali būti priverstinai hospitalizuotas ir priverstinai gydomas psichiatrijos įstaigoje ne ilgiau kaip dvi paras be teismo leidimo. Jeigu per dvi paras teismas leidimo neduoda, priverstinis hospitalizavimas ir priverstinis gydymas turi būti nutraukti. Apie priverstinį hospitalizavimą psichiatrijos įstaigos administracija nedelsdama praneša paciento atstovui.
Kai pacientas priverstinai hospitalizuojamas, psichiatrijos įstaigos administracija privalo ne vėliau kaip per 2 paras kreiptis į teismą. Teismas, apsvarstęs psichiatrų rekomendacijas, turi teisę priimti sprendimą dėl paciento priverstinio hospitalizavimo ir priverstinio gydymo pratęsimo, bet ne ilgiau kaip vienam mėnesiui nuo priverstinio hospitalizavimo pradžios. Pagal psichiatro rekomendacijas psichiatrijos įstaigos administracija turi teisę nutraukti paciento priverstinį hospitalizavimą ir priverstinį gydymą anksčiau.
Jeigu paciento priverstinį hospitalizavimą ir priverstinį gydymą reikia pratęsti, psichiatrijos įstaigos administracija dėl šio pratęsimo privalo kreiptis į teismą. Teismas pagal psichiatrijos įstaigos išvadą gali priverstinį paciento hospitalizavimą ir priverstinį gydymą nutraukti arba pratęsti, bet kiekvieną kartą ne daugiau kaip 6 mėnesiams. Pagal gydančiojo psichiatro rekomendaciją psichiatrijos įstaigos administracija paciento priverstinį hospitalizavimą ir priverstinį gydymą turi teisę nutraukti ir anksčiau.
[28 straipsnis papildytas 4 dalimi]
Kai sprendžiami sunkiomis psichikos ligomis sergančių pacientų priverstinio hospitalizavimo ir priverstinio gydymo klausimai, psichiatrijos įstaigos administracija privalo kreiptis dėl antrinės teisinės pagalbos pacientui suteikimo, jei tokiam pacientui neatstovauja jo atstovas.vaida 2016-10-05 @ 14:27Vyras kasdien geria be perstojo .isimiega or vel geria ir meluoja pats sau kad jis negeria viskas gerai seimoje. Be pykciu nei dienos negali but namie .plius yra du vaikuciai mazi ir galiausiai nutiko nelaime su dukra jis eidamas kartu su ja geria ja palieka salti lauke nes dar mazute pasakyt nemoka grizus namo krenta verkia ir pamacius vezima supratau kad vaikas buvo nusivertes su vezimeliu nes tevui tik alus galvoj jai vaiko rubai apipilti ir jo alumi. Plius namie antras vaikutis vos dvieju savaiciu kokioj aplinkoj ir su baime einu gult su vaikais uzsidarius kitam kambary jegu nebera .vyrui vos25metai o jau pasieke dugna jau buvo ir policijos pasalintas is namu uz musima isgerus vaiku gazdinima. Visalaik vaiksto nuo gerimo apsiderges kraujas bega istisai is nosies. Bandem visi su juo kalbet padet bet be sansu. Vienas kelias kad gelbet priverstinai kazkaip nes pavojus vaikams yra .
Justima 2017-07-26 @ 14:12Irgi kaip ir visi , kas cia saukiasi pagalbos , matyt , yra blogai .Mano dukra geria su pertraukomis, visa r
dreba , vemia , o issivemus vel geria .Tikrai reikalingas priverstinis gydymas.Ar valstybei geriau padeti viena zmogu isgydyti , negu paskui , gysyti visus artimuosius , manau tai yra kazkoks nesupratimas, kad tokius istatymus isleidzia.Kokia jiems notyvacija suteiksi n, kad ju motyvacija yra tik bambalis ,bet koks gerimas ir besaikis rukymas , kas visur uzdrausta , o namuose jo nesumotyvuosi , kad tai kenksminga.Niekas neklauso, o kiek nukentejusiu nuo tokiu valkatu pijoku, seimos istisai kencia visokius terorus , kad sunku ir apsakyti , reketuoja pinigus , nesa is namu ir pasiskusti nera kur.parekomenduoja Anoniminius klubus, kas eis i juos, tie kodavimai turetu buti kazkaip , jei priverstinai tai galetu paremti , nes koduoja ne gydytojai, kartais su tuo kodu parvaziaves , jau vel geri, ka daryti , kur kreiptis, jei yra sakoma liga , ji turetu buti kazkaip priskirta prie ligu ir gydoma ir jau ne taip isisenejus, kaip viename , Plunges rajone buvo sesuo priziurejo broli, sis gere atejo jos drauge , kazko pijokAI VISADA RANDA kivircams pretekstu , drauge subade su peiliu , o paskui uzdege nama, dabar nei sesuo turi kur gyventi ir pats brolis invalidu namuose, o subadytojhi turbut pragijo gauna invaliduma , tai ponai kurdami istatymus nuspreskite , kas naudingiau , net prigerusi sutikus gatveje , jo nebausti pinigine bauda , nes jie pinigu neturi , o idarbinti , nors salygatvius valyti , plauti , kad visur blizgetuAš įsivaizduoju, kad pikta ir gaila, ir liūdna matyti tokius artimuosius. Bet yra daug dalykų kuriuos jie praėjo iki to kol tapo tais nepaliaujamais gėrikais (dabar nieko nekaltinu, – toliau klausimai „retoriniai”, – bet į juos reikalingas individualus atsakymas).
Ar turi jie atsakymą į klausimą, – kodėl reikia gyventi negeriant? Kokia prasmė iš viso čia visus skaudinti/džiuginti? Ką reikia daryti, kad neskaudinti? Ar jeigu negeri tai jau neskaudini? Kur esminiai atsakymai? Kas į juos atsakys? Kodėl ryte atsikėlus geriau negerti nei gerti? Ar iš tiesų geriau negerti?
Kaip manote apie ką šie klausimai?
Atsakymų į šiuos klausimus daugumas pijokų/narkomanų ir neturi. Neturi nes niekas su jais apie tai nešneka. Nešneka, – „nes jiems reikia gydytis”. Tik nuo ko? Nuo savęs? Nuo to, kad nekiltų tokie klausimai? O gal, kad blaivus ne tai, kad būsi „keistuolis” apie šnekėdamas, bet ir atsakymo tikrai negausi. Tada, – kas atsakys į šiuos klausimus?Artūras 2018-07-27 @ 11:03Didžiausia bėda yra ta kad pas mus nėra priverstinio blaivinimo. Vienintelė įstaiga skubios pagalbos ligoninė Lazdynuose priima tokius pacientus ir tik tuomet, jei jie patys sutinka ten važiuoti. Todėl susiduriama su absurdiškom situacijom kai artimieji iškviečia medikus žmogui, esančiam komoje nuo alkoholio, kad jis nemirtų. Bet deja, medikams mėginant jį išvežti blaivinti, jei jis tuo metu kažkiek atsipeikėja ir pasako, nesuprasdamas kas realiai aplink jį vyksta, kad nenori niekur važiuoti, yra paliekamas likimo valiai toliau gerti ir mirti. Jei jis nieko nešneka ir visgi išvežamas detoksikuoti, tai sulašinus kelias lašelines, pastatomas ant kojų ir jei nenori pilnai blaivintis, toliau išleidžiamas gerti. Be to dabar ši paslauga jau yra mokama ir už ją kaip taisyklė susimoka alkoholiko artimieji, kuriems lyg neužtektų ir taip kančių, dėl priklausomo artimo žmogaus, dar jie papildomai gauna ir finansinę „baudelę“. Aišku, galima nemokėti ir laukti kol pats alkoholikas susimokės, bet kadangi jam viskas vienodai, tada ateina antstoliai ir tenka su kaupu mokėti, o kenčia bendras šeimos biudžetas. Nereikia maišyti priverstinio blaivinimo ir priverstinio gydymo sąvokų ir aiškinti to prisidengiant žmogaus teisių apsauga ir pan. Jeigu jau žmogus komoje nuo alkoholio ir gali mirti, jis turi būti pripažintas kaip neadekvatus ir negalintis spręsti kas jam gerai, o kas ne, kol jis nebus pilnai išblaivintas. O pilnas išblaivinimas užima 3 paras (pasak gydytojų toksikologų). Kai po 3 parų jis bus išblaivintas, tuomet galima jam palikti spręsti, ar jis nori gydytis ar ne. O dabar turim situaciją, kai susimokama už išblaivinimą, kuris realiai nėra atliekamas, t.y. alkoholikas patenka į gydymo įstaigą labai girtas, o iš jos išleidžiamas dar vis girtas, nes blaivinamas tik iki to momento kol gali kalbėti ir pasakyti savo ne blaivinimui. Manau, tai neteisinga, jei ligonis iki pavojingo gyvybei lygio yra apsinuodijęs, jam ir turi būti atlikta pilna, o ne dalinė paslauga, t.y. pilnas išblaivinimas už kurį susimokama, jis turi būti priverstinai uždaromas 3 paroms ir blaivinamas, o tik po to išleidžiamas, jei nenori tęsti gydymo. Be to, manau, ir mokėjimas už šią paslaugą dažniausiai iš artimųjų ir taip dėl to kenčiančių žmonių kišenės nėra teisingas sprendimas, susimokėti ligoninei už šias paslaugas turėtų realūs kaltininkai, t.y. degtindariai ir alkoholio platintojai (kažkokio papildomo jiems privalomo mokesčio sąskaita), kurie pelnosi iš šios nelaimės ir dėl kurių kaltės visais atvejais pagal statistiką 1 iš 6-7 žmonių visada tampa priklausomas nuo šio alkoholinio narkotiko, nepriklausomai ar jis to nori ar ne (juk nei vienas žmogus, pradėdamas vartoti alkoholį, neplanuoja tapti alkoholiku).
Nikas 2018-09-07 @ 22:26Kai zmogus nori nusokti nuo tilto ir nusiskandinti tai sukvieciamos visos imanomos tarnybos kad jis nenusoktu. Kai priklausomas zmogus nuo alkoholio geria iki komos busenos tai niekam jis nerupi ir gelbeti jo gyvybe yra tik artimuju reikalas. Atleiskit, bet niekaip nesuprantu kur cia skirtumas? Tik del skirtingo pasirinkto zmogzudystes budo yra visiskai skirtinga reakcija ir teisinis situacijos vertinimas. Kazkodel pirmu atveju nieks nesvaigsta apie kazkokius teisiu pazeidimus, o antruoju jau prasideda isvedziojimai, tai gal ir nuo tilto nusokti priverstinis sustabdymas yra to asmens teisiu ir laisviu pazeidimas?
Renatas 2019-01-05 @ 01:41Sveiki, atrodo viskas gerai darau pertraukas tarp alko, bet vistiek tai kenkia mano asmeniniui gyvenimui noriu pats tai nutraukti tik klausimas ar kodas padeda jei pats to noriu .Ir kada butu galima pas jus apsilankyti beja gyvenu uk gal butu galima susitarti 2 savaites pries?
Vilma 2019-03-24 @ 17:38Pritariu Nikui. Ir užjaučiu Renatą. Ar nori žmogus gydytis ar nenori, psichiatrinė neišgydys. Tik pats gali ieškotis pagalbos mokslinêja ar dvasineja literatúroje, klausyti paskaitų, bendrauti su žmonėmis, kurie gali padėti. Tam kartui padeda ir antidepresantai. Svarbu keisti gyvenima iš pagrindų, išmokti priimti nesėkmes ir pamilti save. Net savo noru jūsų nepriims gydytis. Pasiūlys išsiblaivinti, registruotis darbo biržoje ir kreiptis į psichikos centra. O kaip jam kreiptis, jeigu serga socialine fobija, blaivas negali į įstaigą įžengti. Aš manau,kad psichiatrinė reikalinga, kad problemų turintis asmuo būtų ištrauktas iš j į žalojančios aplinkos. Dabar gydytojai negali suteikti pagalbos be teismo sprendimo. Policija, psichiatrinės ir teismai mėto atsakomybę vieni kitiems ir lengviau atsidūsta, kai tokie ligonei miršta. Tik taip užsibaigia jų ir artimūjų kančios. Užjaučiu jus ,turinčius psichiškai nesveikų, alkoholikų, narkomanų savo aplinkoj. Tegul Dievas Jūsų pasigaili.
Robertas 2021-01-05 @ 15:28Sveiki. Mama nebedirba 17 metu. Man paciam 29. Is karto po mokyklos turejau pradeti dirbti, kad galeciau islaikyti, padeti mamai. Gyvenu uzsienyje, nes kitaip tiesiog nesugebeciau islaikyti mamos. Pastaraisiais metais mama pradejo vis dazniau vartoti alkoholi, vis daugiau rukyti leisti pinigus bala zino kam, viskam tik ne maistui. Moku uz komunalines paslaugas, socialini draudima, kadangi ji atsisako dirbti ir registruotis i darbo birza. Jos isleidziamu pinigu kiekis priverte sunerimti, kadangi ji isleidzia daugiau, nei as gyvendamas uzsienyje. Paaiskejo, kad mama tapo agresyvi, lauzo ir dauzo daiktus tokiu kaip televizorius, telefonus, skambina naktimis ir tuo dalinasi, neva siu daiktu deka ji neturi cigaretems ir maistui. Kas yra visiska netiesa. Atvykti pas mane i uzsieni ji atsisako, gydytis atsisako. Atsisako visko. Jei neatrasau per kelias valandas grasina paskambibti i policija ambasada ir paskelbti, kad esu dinges, tai atsitinka net naktimis. Jei neatrasau prasideda agresijos priepuoliai, grasinimai ir apsivardziavimai. Nezinau kaip padeti, kur kreiptis. Net jei zinociau kur kreiptis, del atstumo ir karantino negaliu. Bijau, kad greitu metu jos sesuo ja ismes is namu, kuriuose ji jai leidzia gyventi, kol as moku mokescius. Mamos gyvenimo salygos apgailetinos, nesiprausia, neprisiziuri. Nezinau kaip pabegti uz nerisluma. Tai tesiasi jau desimti metu, nors man paciam nera ne 30. Jauciuosi beviltiskai. Prasau padekite
Romualdas 2021-01-25 @ 12:41Labas Rolandai,
pirma pradėsiu nuo savęs:
Aš pats buvęs alkoholikas ir suprantu tavo mamą bei jos būsenas. Negeriu 6 metus ne priverstinai :)) o todėl kad nebenoriu ;)
Manau, galiu tau padėti… Tiksliau gal pasakysiu, kad noriu tau padėti! O ar galiu, priklausys nuo tavęs!
Gal esi girdėjęs sakant? Jei matai kažką, kas tau nepatinka kitame žmoguje, pradėk nuo savęs… Arba, keisk save ir jis pasikeis…
Tai tiesa!
Matau, čia retai kas užeina, tai lauksiu tavo atgalinio ryšio. Jei jis bus, pratęsim.Romualdas 2021-01-25 @ 12:44Nerandu kaip redaguoti. Laiškas buvo skirtas ne Rolandui, o Robertui.
Vilija 2021-04-16 @ 12:08Sveiki,
Pirmiausiai užuojauta tiems kas kenčia nuo alhogolikų. Mano brolis geria jau 35 metus, jam dabar 52 m.. Nuvarė tėvą į kapus, dabar man liko šis kryžius. Nieko nepadarom, nei gydymas, nei policija, nei artymųjų ašaros. Nuo alhogolizmo turi ir epilepsiją, ant kojų irgi nepastovi, bet blogiausiai tai, kad jo padėtimi naudojasi kiti pijokai, kurie gali vaikščioti. Butą paveldėjau aš, brolio iš gailesčio nemetu iš buto. Perku valgyt, rūkyt, skalbiu, darau remontą… Ir patikėkit turiu „kariauti” su tais išnaudotojais, bijoti, kad nesumuštų ir panašiai. Prokuratūros jau buvo atliekami du tyrimai ir veltui, mat nėra liūdininkų. Niekas normalių žmonių tokioje situacijoje negina. Nori, tai kreipkis į teismą ir viskas. Tai žinokit jau trūko mano kantrybė, renku įrodymus, samdysiu teisisninką ir į teismą.
Stiprybės visiems vargstantiems su tokiais svolačiais, kaip mano brolis.