Hepatitas – kepenų liga, jos formos, simptomai ir gydymas

Žodis „Hepatitas“ senovės Graikų žodyne reiškia kepenis ir uždegimą, kitaip tariant – kepenų uždegimą.

Kepenys yra didžiausias žmogaus organas ir visi tikriausiai sutiks, kad vienas iš svarbiausių. Vienos pagrindinių kepenų funkcijų yra šios: nuodingų medžiagų kraujyje filtracija, reikiamo gliukozės kiekio kraujyje kontrolė, organizmo cholesterolio gamyba, vitaminų A, D, B12 ir K gamyba, baltymų sintezė ir kt. Nefunkcionuojančios kepenys reiškia užnuodytą organizmą, negaunantį gyvybiškai svarbių medžiagų, o tai reiškia…na patys suprantate, kad nieko gero nereiškia,  – kitaip tariant „kaput“. Kas įdomiausia: kepenys neturi skausmo receptorių, todėl, kai jos pradeda negaluoti jūs nieko blogo nepajusite – bent jau kurį laiką. Tik po kurio laiko, kai atsiranda komplikacijos, išryškėja simptomai ar galų gale pradeda skaudėti dešinį šoną, liga pasireiškia visu „gražumu“.

Dažniausiai pasireiškiančios kepenų ligos pasaulyje yra kepenų cirozė, suriebėjimas ir Hepatitas arba tiksliau jo formos (A, B arba C). Kepenims pavojingiausias yra hepatito virusas. Apie pastarąjį mes ir pakalbėsime plačiau.

Dažniausiai kepenys pažeidžiamos vienu iš trijų hepatito viruso formų (A, B arba C) (kuria galima užsikrėsti), kita vertus hepatitą gali sukelti ir tiesiog didelis arba besaikis alkoholio naudojimas, toksinės medžiagos ar pavojingos infekcijos. Taigi, ne visos hepatito formos gali būti užkrečiamos, arba perduodamos žmogaus – žmogui. Alkoholis, nuodingos medžiagos, genetinės arba imuninės problemos bei organizmo medžiagų apykaitos sutrikimas ir net nutukimas gali sukelti hepatitą, kuris nebus užkrečiamojo pobūdžio ir žmogus jo kitam neperduos.

Susirgus, hepatito simptomai gali beveik niekuo nesiskirti nuo paprasto gripo todėl juos lengva supainioti. Juk jei susirgai gripu, vadinasi ir reikia gydytis nuo gripo – ką ten sau galvą kvaršinti dėl kitų potencialių pavojų. Na ir gydosi vargšas žmogelis nuo to kuo neserga. Kita vertus, apie 50 procentų susirgusių gali apskritai niekuo nesiskųsti ir puikiai jaustis, tačiau nepaisant to, jie tampa viruso nešiotojais. Kai galiausiai liga pasireiškia, gali būti praėję ir pusė metų po užsikrėtimo.
Taigi, kokie hepatito simptomai?

 1. Lengvas karščiavimas
 2. Pykinimas
 3. Vėmimas
 4. Viduriavimas
 5. Bendras kūno silpnumas
 6. Gali lengvai skaudėti pilvo sritį
 7. Raumenų arba sąnarių skausmas
 8. Apetito stoka
 9. Taip pat gali kristi svoris

Ligai progresuojant simptomai stiprėja, taip pat pasireiškia tokie požymiai kaip patamsėjęs šlapimas, padidėjusios kepenys, galvos skausmas, niežėjimas, pašviesėjusios išmatos, (gali būti su pūliais), pageltusi oda, dilgėlinė.

Hepatito viruso gydymas priklauso nuo to kokia jo forma susirgote. Pavyzdžiui, jei sergate A viruso forma, tuomet geriausias gydymas yra sveikas gyvenimo būdas: negalima vartoti alkoholio ir narkotinių ar kepenų veiklą žalojančių vaistų, daug ilsėtis, gerti skysčius, valgyti sveiką ir lengvą maistą (nuo cepelinų ir kitų riebių produktų geriau susilaikyti).

Jei sergate virusinio hepatito B forma, yra galimybė, kad pasveiksite savaime be jokio gydymo. Kita vertus, jei išgyti nepavyksta, gali tekti netgi gultis į ligoninę ir vartoti specialius vaistus nuo viruso (interferonas, imunostimuliatoriai, ir kt.). Dalis žmonių susirgę hepatitu B tampa viruso nešiotojais ir gali net nejausti šiai ligai būdingų simptomų. Todėl svarbu kuo anksčiau aptikti virusą ar išsiaiškinti jo simptomus ir taip užkirsti kelią užkrato plitimui.

Hepatito C forma taip pat gydoma priešvirusiniais vaistais (interferonas, vibavirinas) kuriuos paskiria gydytojas. Taip pat verta nepamiršti sveikos gyvensenos, nes žalingi  įpročiai (alkoholis, narkotikai) tik apsunkina visą gydymo procesą ir skatina viruso dauginimąsi.

Naudotasi http://sveikoskepenys.lt tinklapio informacija


Komentarų 2

 1. Zita

  As pasigydžiau .nuo hepatito .C .exsveria verikax.gydimas buvo šiek tiek su dilgelinės , odos dešinėje kojos niežuliais …nes turiu genetiškai paveldėta kraujagysliu liga vatikoze .gydimas turėjo savo šalutinius poveikius …rožė kuri sukėlė karčiavima ir antibijotikais issigydžiusi .gryžau i namus .kas puse metu dariau tyrimus virusas pasitraukė .bet .prieš jo gydimasi neatlikau biopsijos .Eksveria verikax gėriau po kepenu ultragarso tyrimo.ir radiologines kompiuterio patikros .Praėjus pusmečiui dariau bendra kraujo tyrima buvo pagerėjimas .bet kepenyse hepatito viruso paveikta dar turėjau ir hemengioma .kurios židinys padidėjo .šiai dienai geriu vaistus nuo silimarina keiciau i karsili livosili ir esenciali .Labai liūdna guldo mane i ligonine transplantacijai .nez supiktėjo židinys .aš dar dabar negaliu susitaikyti kas laukia manes toliau .Tai tik priklauso ar donoras kepenu nebus atmestas operCijos metu .liko laukti .

 2. Monika

  Ar būtina pasiskiepyti nuo hepatito a ir b virusų, jei yra diagnozuotas hepatitas c, kad gautum gydymą, kurį kompensuoja?

Komentuosite?