Rūkymas – psichinė liga

Nors šio straipsnio pavadinimas skamba grėsmingai, tačiau kol į nikotino priklausomybę žiūrėsime pro pirštus ir neigsime rūkymo, kaip psichinės ligos supratimą, tol tik paankstinsime mirties datą milijonams žmonių.

Iš bendro išprusimo žinome, jog žmonės kurie serga šizofrenija, girdi keistus balsus, sergantys depresija, išgyvena liūdesį ir stiprius nuotaikų svyravimus, tuo tarpu priklausomų nuo nikotino rūkorių pagrindinis simptomas, yra gauti kuo daugiau nikotino.

Nacionalinio narkotikų piktnaudžiavimo instituto (NIDA), JAV, direktorės Dr. N.Wolkow teigimu,“ priklausomybė nuo narkotinių medžiagų yra psichinė liga. Tai yra sudėtinga smegenų liga, kuriai būdingas kompulsyvus, kartais nekontroliuojamas cheminių medžiagų norėjimas, ieškojimas, ir naudojimas, nepaisant neigiamų pasekmių – elgesys kuris pasireiškia dėl smegenų struktūros ir funkcijos pokyčių.“

Apie 5 milijonai žmonių kasmet miršta dėl su rūkymu susijusių sveikatos ligų komplikacijų. Paskaičiuota, jog kiekvienas dūmo užtraukimas suteikia organizmui 81 vėžį sukeliančių cheminių medžiagų, ir negana to , žudo sveikąsias ląsteles. Paskaičiuota, jog Amerikoje, rūkantys vyrai praranda apie 13 gyvenimo metų, tuo tarpu moterys apie 14m. Numatyta, jog iki šio amžiaus galo, dėl rūkymo sukeltų ligų pasaulyje mirs apie 1 bilijonas žmonių. Rūkoriai renkasi lėtą savęs naikinimo taktiką, ir jie tai žino.

Tačiau kodėl?

Nikotinas gaunamas rūkymo formoje, yra ypatingai pavojingas, nes jis yra pajėgus itin greitai sukelti priklausomybę.

JAV atliktame tyrime, 26 proc. apklausto jaunimo, nurodė kontrolės praradimo požymius, kurie pasireiškė surūkius tik 3-4 cigaretes, ir net 44 proc. apklaustųjų prarasdavo kontrolę, surūkius nuo 5 iki 9 cigarečių. Priklausomybės ligų specialistai vieningai sutinka su nuomone, jog priklausomybė nikotinui yra tokia pati chroniška liga kaip ir alkoholizmas, nes yra veikiami tie patys smegenų malonumo centrai, kaip ir naudojant alkoholį, ar kitas chemines medžiagas. Taigi nikotinas nėra lengvas narkotikas, verčiau tai yra stiprus narkotikas, tačiau gaunamas labai subtiliomis, mažomis dozėmis, kurios greitai krenta ir reikalauja naujo papildymo. Be to, specialistai žino, jog atsikratyti rūkymo priklausomybės gali būti beveik taip pat sunku, kaip ir priklausomybės heroinui, ar alkoholiui, fiziniai abstinencijos reiškiniai gali būti prilyginami heroino abstinencijai, ir tai yra patvirtinta moksliškai.

Kaip veikia nikotinas?

Cigaretės yra didelio efektingumo nikotino pristatymo priemonė, kuri yra pajėgi sukelti priklausomybę taip pat greitai, kaip heroinas ar kokainas.

Smegenų skanavimo studijos atliktos 1999m. parodė, koks nepaprastai greitas nikotino pristatymo laikas smegenyse, stipri dopamino trajektorijos stimuliacija, ir MAO neuromediatorių slopinimas, daro nikotiną galimai geriausią narkotinę medžiagą priklausomybei išvystyti. Nikotinas ne tik  paskatina dopamino išsiskyrimą smegenyse vos per keletą sekundžių po dūmo įtraukimo, bet ir veikia slopinamai MAO mediatorių veiklą, kurie atsakingi už greitą dopamino skaidymą. MAO slopinimas sulėtina dopamino skaidymą, ir leidžia dopamino poveikiui nusitęsti ilgiau, nei patiriant natūralius gyvenimo malonumus, tokius kaip maistas, seksas, sportas ir kt.

Naujausi tyrimai parodė, kokiu būdu nikotinas fiziškai keičia smegenis. Nikotinas aktyvuoja, pamaitina ir nujautrina dopamino receptorių trajektoriją, ko pasekoje pasigamina ir aktyvuojasi milijonai naujų receptorių. Viena cigaretė per dieną, tada dvi, trys, kuo ilgiau nikotinas rūkomas, tuo daugiau receptorių yra nujautrinami ir pasotinami, auga jų gamyba, ir daugiau nikotino reikia patenkinti atsiradusį norėjimą papildyti išreguliuotus receptorius.

Dopaminas, yra vienas iš pagrindinių neuromediatorių smegenyse, kuris padeda kontroliuoti smegenų pasitenkinimo ir malonumo centrus.   Taip pat jis padeda reguliuoti judesius ir emocinius atsakus, ir jis leidžia mums ne tik nuspėti, kur gausime trokštamą pasitenkinimą, bet ir motyvuoja mus jo siekti. Manoma, jog žmonės su mažu dopamino aktyvumu yra labiau linkę į priklausomybes.

Nikotino metabolizmas vyksta gana greitai, jo poveikis dingsta per kelias valandas, taigi tolerancija sumažėja per naktį, ir dažniausiai rūkoriai nurodo, jog pirma cigaretė yra skaniausia ir stipriausia ryte. Tolerancija progresuoja rūkant, ir dažniausiai paskutinės cigaretės turi mažiausią efektą.

Priklausomybė yra liga

Priklausomybė yra liga, kurios metu cheminės medžiagos intervencija, keičia smegenų veiklą, ko pasekoje žmogus tampa nebepajėgus kontroliuoti savo elgesio. Šios cheminių medžiagų sukeltos smegenų modifikacijos siunčia smegenims signalus lygiaverčius tiems, kuriuos gauname kai „jaučiame badą“, signalas „ieškoti maisto ir pavalgyti“, taip ir nikotinas duoda signalą „rūkyti“, nes nikotinas yra būtinas išgyventi.

Cheminės medžiagos taip užvaldo žmogaus elgesį, jog natūralūs gyvenimo malonumai, tokie kaip maistas, bendravimas, miegas, seksas, sportas gali tapti mažiau svarbūs už cheminių medžiagų gavimą. Tai vyksta todėl, jog pokyčiai smegenyse itin stipriai veikia ne tik limbinę, bet ir su motyvaciją susijusia smegenų sritį.

Rūkymas yra norėjimo liga. Užtenka vos vienos cigaretės, kad jūs pradėtumėte galvoti, laukti, ir planuoti kada užsitrauksite kitą cigaretę, tada kitą ir dar kitą…ir taip be pabaigos. Štai kodėl rūkorius yra kurčias artimųjų prašymams mesti rūkyti, ir aklas panašiems į šį straipsniams. Nes ryškiausias jo noras galvoje yra eiti parūkyti.

Priklausomybių vadovėliai moko, jog cheminės medžiagos suardo impulso kontrolę, sugebėjimą racionaliai mąstyti ir kontroliuoti nesveikus impulsus, kurie ateina iš primityviosios limbinės smegenų sistemos. Taigi situacija su rūkoriais darosi panaši į ta, kai jūsų automobilio stabdžiai neveikia, o aplinkiniai sako, „Jūs turėjote sustoti ties raudona šviesa…“ Rūkančiųjų psichinė būsena daro jį įsitikinusiu, jog rūkymas suteikia jiems ekstremalumo, padeda geriau galvoti, tuštintis, būti liekniems, susidoroti su gyvenimo sunkumais, bei atsipalaiduoti. Be rūkymo jų gyvenimas taptų netekęs kažko ypatingo, panašus į amžiną kančios ir tuštumos jausmą,. Taigi, rūkančio asmens prioritetai tampa stipriai įtakoti rūkymo veiksnių.

Tačiau džiugu žinoti, jog šiandiena buvusių rūkorių yra žymiai daugiau, nei rūkančių.

Mes žinome, jog melas yra melas, o priklausomybė yra gyvenimas apgaulėje. Būti nuolatiniu nikotino priklausomybės maitintoju yra sunkus darbas. Yra lengva ir paprasta būti savimi, laisvam nuo jūsų priklausomybės. Šis žinojimas yra didžiausia galia, žinojimas kad jūs galite būti gudresni už priklausomybę, ir esate pilnai pajėgūs ją įveikti.

Mesti rūkyti yra gerai, o ne blogai. Jūs turite priimti šį iššūkį, o ne bijoti jo. Viskas ką Jūs manote galite atlikti tik rūkydamas, gali būti atlikta dar geriau nerūkant. Mūsų smegenys turi milžinišką galią pasveikti, tačiau rūkantieji turi prisiimti atsakomybę, kad jie serga liga.  Vienintelė taisyklė, padedanti mesti rūkyti ir  suteikia 100 proc. pasisekimo garantiją – yra gyventi be nikotino šiandieną. Svarbu žinoti, jog kad ir kokios emociškai būtų sunkios pirmosios dienos, su laiku abstinencijos simptomai silpnėja ir trumpėja, mažėja norėjimo rūkyti intensyvumas ir trukmė. Palengva protas atgauna ramybę, o organizmas susigrąžina gyvybines jėgas. Lekia dienos ir norėjimas rūkyti slopsta, po kelių mėnesių net visiškai neprimindamas apie save.

Sėkmingas sveikimas

Kiekvienais metais yra vis daugiau buvusių rūkorių, kurie metė rūkyti šaltojo kalakuto metodu. Jų pagrindinis sėkmės receptas – gyventi be nikotino bent vieną valandą, vieną dieną, dvi dienas ir t.t. Pagrindinis atkryčio elementas yra bent vienas nikotino dūmas.

Sąmoningai apie 70 proc. reguliariai rūkančių nori mesti rūkyti. Tačiau tik keltas žino kaip, ir dar mažiau žino, jog jie turi reikalų su pastoviu prioritetų sutrikimu ir psichine liga. Vietoj to, jie randa pasiteisinimų rūkyti ir racionalizuoja savo elgesį, kad sau paaiškintų kam jiems reikia kitos cigaretės. Pasąmonėje jie įtvirtino nikotino gavimo ženklus. Šie ženklai iššaukia poreikį rūkyti tam tikru laiku, tam tikroje vietoje, su žmogumi, situacijoje ar emocija, kuriose jie išmokė savo protą, kad jis lauktų naujos nikotino dozės. Tačiau pagrindinis sąmoningo racionalizavimo pamatas, ir pasąmoninio sąlyginumo priežastis, yra cheminė priklausomybė.

Literatūra apie metimą rūkyti nurodo, jog dažniausiai prireikia daugelio bandymų mesti rūkyti, kol rūkorius atranda kame slypi sėkmė. Tačiau galima šias pamokas žinoti, ir pritaikyti jau pirmajame bandyme.

Sėkmingas metimas nėra apie tai ar jūs silpnas, ar stiprus žmogus. Viskas yra apie psichinę ligą, nes dėka šio atsitiktinumo, jūsų dopamino trajektorijos receptoriai turi aštuonis kartus didesnį potraukį nikotinui, nei receptoriai savo neuromediatoriams, kur tik vienas nikotino dūmas yra pajėgus daugiau nei 50 proc. receptorių okupuoti.

Nors dauguma metančių rūkyti, bando apgaudinėti save, jog jiems jau neberūpi rūkymas, tačiau jie žino, jog netrukus jų  noras rūkyti gali pabusti, stipriai reikalaudamas gauti parūkyti. Taip yra nes veikia „Priklausomybės įstatymas“, o jis teigia, jog „cheminių medžiagų suteikimas priklausomam asmeniui, sukels priklausomybės nuo priklausomos medžiagos atkūrimą.” Vėlgi, tai nėra apie valios trūkumą. Tai yra apie smegenų dopamino trajektorijos funkciją ir paskirtį, kuri sukurta taip, kad įvykiai kurie aktyvuoja šią grandinę, būtų beveik neįmanomi užmiršti greitu laiku. Niekada neimkite nei vieno dūmo!

Jei pripažinsite, jog turite tikrą cheminę priklausomybę ir nuolatinį prioritetų sutrikimą, tikrai nepralaimėsite. Tai labai supaprastina sveikimo taisykles, ir padeda apsisaugoti nuo atkryčio. Sėkmės raktas bandant įveikti priklausomybę, yra supratimo, jog „viena cigaretė yra per daug, o tūkstantis per mažai” priėmimas.

Abstinencijos navigavimas

Kaip prisukamas laikrodis, taip ir nuolat krentantys nikotino rezervai greitai okupuoja dopamino trajektoriją, paleisdami norą gauti daugiau. Stiprus poreikis, noras rūkyti pasireiškiantis 1000-čius kartų per metus, kaip galime nesitikėti, jog priklausomas rūkorius prilygina metimą rūkyti badavimui iki mirties? Priklausomybės pagrindas yra  poreikis, kuriam nerūpi Aš iki-priklausomybės. Pirmas žingsnis norint grįžti pre senojo, tikrojo savo Aš – yra fizinė nikotino detoksikacija.

Tai vyksta stebėtinai greitai. Nikotino kiekis kraujyje mažėja per pusę kas dvi valandas. Naujas ex-rūkorius patiria abstinencijos piką ir tampa 100 proc. be nikotino per 72 val. nutraukus rūkymą. Nutraukimas atliktas, dabar kūnas gali pradėti sveikti. Nors receptorių jautrumas atsistato gana greitai, receptorių skaičiaus atreguliavimas gali užtrukti iki 21d. Tačiau po dviejų, trijų savaičių, ex-rūkoriaus priklausomybė nebeturi jokios galios.

Yra būtina ankstyvos abstinencijos metu nepraleisti valgymo, ypač pusryčių. Tai darydami turėsite žemą cukraus kiekį kraujyje, patirdami daug sunkesnę abstinenciją, nei ji galėtų būti. Nikotinas yra stiprus stimuliatorius, kuris aktyvuoja organizmo streso „kovok ir bėk“ mechanizmą, maitindamas rūkorių energija iš atsargų. Tai leidžia rūkoriams lengvai praleisti pusryčius ir kitus valgymo laikus, nepatiriant žemo cukraus simptomų, tokių kaip nervingumas, drebulys, dirglumas, pyktis, pasimetimas, ar negalėjimas susikaupti. Dėl to, metant rūkyti, yra svarbu valgyti, valgykite po nedaug, sveikai ir dažnai.

Be to, stiprios kavos mėgėjai turi žinoti, jog nikotinas padvigubina kofeino pasišalinimo laiką iš kraujo. Vienas puodelis kavos, arbatos ar koka kolos gali jaustis lyg dvi. Pasvarstykite apie kavos sumažinimą, ypač jei jaučiatės nervingas ar dirglus po kavos.

Jei jūs laikotės sveikos mitybos, gerkite natūralias sultis pirmosiomis 3 dienomis. Spanguolių sultys yra puiku. Tai padės stabilizuoti jūsų cukraus lygį kraujyje, bei pagerins detoksikacijos procesus.

Vienas perspėjimas. Nors jums reikia atsikratyti tik nikotino vartojimo, būkite labai atsargūs dėl alkoholio vartojimo, nes jo vartojimas ankstyvose metimo stadijose yra susijęs su 50 proc. atkryčio.

Atsikratykite sąlyginio vartojimo įpročio

Įveikite metimo rūkyti iššūkį, nebijokite jo! Kam bijoti trumpos pokyčių kelionės kuri sugrąžins jus į tą laiką, kuriame nebebus norėjimo rūkyti?

Kiekvienas stimulo sąlygotas norėjimas rūkyti suteikia puikią galimybę šį refleksą „išmušti“, ir pakeisti kitokiu elgesiu. Galbūt jūs išmokėte savo protą tikėtis gauti nikotino kai patiriate stresą, kai vairuojate, kai kalbate telefonu, ar vedžiojate šunį. Metus rūkyti, atliekant šiuos veiksmus galite iššaukti trumpus, bet stiprius užsinorėjimo epizodus.

Įveikus kiekvieną tokį epizodą, atlygis naujam ex-rūkoriui tai ramumo ir augančio pasitikėjimo savo jėgomis jausmas, įveikiant krizes. Tačiau būkite tvirti, ir tikrinkite savo laikrodžius, kai užeina noras rūkyti, nes norėjimas rūkyti iškreipia laiko suvokimą, o stresas apsunkina situaciją, sukeldamas jums paniką, jog 3 min. epizodas gali trukti daug ilgiau.

Atlikti tyrimai teigia, jog vidutinis rūkorius, metantis rūkyti, patiria maximum 6 norėjimo epizodus per dieną, trečią metimo dieną, o 10 metimo dieną užnorėjimo epizodų skaičius siekia vos 1,4. Jei kiekvienas užsinorėjimas trunka trumpiau nei 3 min, o vidutinis metantis rūkorius patiria 6 norėjimo kartus trečią, sunkiausią dieną, ar jūs galite iškentėti 18 minučių iššūkį?

O kas jeigu Jūs esate sunkus rūkorius? Kas jeigu Jūsų poreikis nikotinui dvigubai didesnis nei tipiško rūkoriaus? Ar Jūs galite iškentėti 36 min. iššūkį per dieną, jei tai reiškia Jūsų ligos įveikimą, ir Jūsų gyvenimo kokybės pagerinimą, psichinės ir fizinės sveikatos? Žinoma galite.

Pagrindinis dalykas kurio turėtumėte neužmiršti, tai, jog per tą 3 min. užsinorėjimo laikotarpį turite nepanikuoti ir atsipalaiduoti. Panika gali iššaukti padidėjusį adrenalino išsiskyrimą, o dėl to kylantis impulsyvumas trukdo jums racionaliai mąstyti. Giliai kvėpuokite, neleiskite savo protui blaškytis, pajauskite norėjimo rūkyti energijos piką, intensyvumą, ir kritimą, žinodami jog jūs esate nugalėtojas.

Viso gero racionalizavimui

Susitaikydami su faktu, jog priklausomybė yra psichinė liga, ir kad Jūs esate toks pat priklausomas, ir be kontrolės, kaip ir alkoholikai, ar narkotikų vartotojai, sunaikinsite būtinybę racionalizuoti savo elgesį. „Tačiau dabar nėra tinkamas laikas“ Jūs sakote? Jei atvirai, tai niekada nebus puikus laikas priklausomybei šalinti. Iš tiesų, planavimas ir datos numatymas ateityje kelia bereikalingą laukimo nerimą, kuris mažina sėkmės atvejus. Kad ir kaip keistai skambėtų, tačiau nesenai atliktos studijos Didžiojoje Britanijoje ir USA ištyrė, jog neplanuoti bandymai mesti yra 2 kart sėkmingesni, nei planuoti.

Metimas rūkyti gali būti vienas nuostabiausių prisikėlimų į gyvenimą, kokio dar nežinote. Baimių sulaužymas gali atskleisti tikrą grožį, kurį užmiršote.  Atsinaujina Jūsų kvėpavimas ir skonio receptoriai, netgi miltai ir lietaus lašai įgauna kvapą, metus rūkyti. Švari peleninė, laisvas pasaulis, ir odos kvapas ims kvepėti Jumis, o ne rūkalais. Įsivaizduokite kaip sugrįžta Jūsų savigarba, kai Jums pavyksta, kaip patogiai Jūs jaučiatės su milijonu buvusių rūkorių.

Nors žinojimas, jog priklausomybė yra psichinė liga, kai kuriems rūkoriams gali būti ir pasiteisinimas tęsti rūkymą, ir vengti atsakomybės už šią ligą, bet ar gi žmogus kuris suserga vėžiu ar širdies liga apsimeta bejėgiu, ar vietoj to kovoja už savo sveikatą ir gyvenimą?

Reikia nepamiršti, kad priklausomybėms visada galioja tik viena taisyklė, be cheminės medžiagos – nikotino, išbūti vieną valandą, vieną dieną  – šiandieną, ir taip kiekvieną dieną. Sekančios kelios minutės yra Jums nuspręsti, kokią komandą sau duosite, mesti ar rūkyti. Kiekvienas Jūsų tikrai yra pajėgus tai įvykdyti. Kūdikio žingsniais, link sėkmės. Taip, Jūs tikrai galite!

Straipsnis yra priklausomybės ligų psichologės Neringos Bagdonaitės intelektinė nuosavybė. Šiame straipsnyje esančią informaciją griežtai draudžiama kopijuoti, platinti, ar kokiu kitu būdu panaudoti.

Daugiau straipsnių apie rūkymą http://www.prevencija.lt/category/rukymo-klausimai/

Žyma:

Komentarų 9

 1. Loreta

  Dėka šio straipsnio pavyko susiimti ir mesti rūkyti,nors dar neseniai mečiau(2mėn.),bet kai būna sunku paskaitau vėl šį straipsnį ir pagalvoju kodėl aš mečiau tai pavyksta kažkaip ir be rūkymo gyventi.

 2. Jonad

  Puikus straipsnis.
  Tačiau iš sakinių struktūros ir tam tikrų kalbinių struktūrų matyti kad straipsnis yra verstas iš anglų kalbos. Jei autorė tai daro, tai būtina nurodyti ir originalius šaltinius.

 3. Egle

  Antra diena kai nerukau,atrodo,visa purto,kaip noriu rukyti,stengsiuos is paskutiniuju laikytis..:)

 4. Jurate

  Labai geras straipsnis , ikvepia ir duoda pastangu nerukyti. As ir jau kaip savaite nerukau, nors nuotaikos keiciasi, nieko nenoriu daryti bet galvoju isgyvensiu ta etapa ir busiu laisva.

 5. Rokiskenas

  Nerukau jau 26 dienos, laikausi puikiai. Netycia uzmaciau si straipsni. Labai maloniai perskaiciau, dar labiau ikvepia nerukyti

  1. Jolanta

   Butent sio straipsnio deka jau septyniolika dienu nerukau. Tikiuosi man pavyks atsikratyti priklausomybes visiems laikams.

Komentuosite?