Kodavimas nuo rūkymo

Kodavimas nuo rūkymo – ieškantiems lengvų kelių

Būtent tokia buvo pradinė visų kodavimo metodikų, padedančių atsisakyti žalingų įpročių, taip pat ir rūkymo, paskirtis.

Kodėl tai lengvas kelias? Ogi todėl, kad norinčiam užsikoduoti lyg ir nieko nereikia daryti, tik ateiti pas specialistą.

Bet taip, kaip ir bet kuris lengvas kelias, kodavimas nuo rūkymo turi nemaža negatyvių momentų.

Ką reiškia „kodavimas nuo rūkymo“?

Pirmiausia išsiaiškinkime terimo “kodavimas” reikšmę. Kalbant apie žalingus įpročius, kodavimu vadinami aversiniai metodai. Lotyniškai “aversion” –  pasišlykštėjimas, nepatrauklumas. Kodavimas nuo rūkymo (ir ne tik nuo jo) susijęs su tam tikrų technologijų, sukeliančių žmogui pasišlykštėjimą cigaretėmis ir nikotinu, taikymu. Taigi kodavimu nuo rūkymo galima būtų laikyti net tokį liaudišką atpratinimo nuo rūkymo būdą, kai cigaretės išmirkomos moters piene. Tokios cigaretės skonis ne tik kelia pasišlykštėjimą, bet ir blokuoja malonius atsiminimus apie rūkymą.

Daugelio žmonių sąmonėje kodavimas nuo rūkymo yra toks metodas, kai rūkyti nebesinori dėl hipnozės poveikio. Todėl čia trumpai peržvelgsime kodavimo nuo rūkymo metodus, padalinę juos į medikamentinius ir psichologinius.

Kodavimas nuo rūkymo medikamentais

Iš tiesų kodavimas nuo rūkymo vaistais – tai ne tik tabletės. Tačiau būtent dėl vartojimo paprastumo ir lengvumo iliuzijos “tabletės nuo rūkymo” yra taip labai paplitę.

Tabletės sukelia pasišlykštėjimą tabaku, sukurdamos nikotino perdozavimo simptomus. Iš esmės, veikia Pavlovo nustatyti refleksai: parūkei – supykino – atsisakei. Tabletės sukūria ir įtvirtina sąlyginį refleksą.

Analogiškai veikia tirpalai, kuriais skalaujama burna. Jei 5 -10 minučių po tirpalo panaudojimo užsirūkoma, skonis būna itin šlykštus. Rūkyti kurį laiką nebesinorės:  sąlyginis refleksas, kaip Pavlovo šuniui.

Kodėl šie metodai vadinami kodavimu? Todėl, kad jų tikslas – sukelti pasišlykštėjimą tuo, nuo ko norisi atprasti, šiuo atveju – nuo rūkymo.

Psichologinis kodavimas nuo rūkymo

Sugestyvinės įtaigos būdas  – daugumos nemedikamentinių kodavimo nuo rūkymo metodikų pagrindas. Įtaiga ir valios pastangomis rūkantysis susikūria kodą, kurio pagrindas yra skatinimo ar bauginimo programa. Skatinama sau primenant: “nerūkyk, o jei ne…”. Tačiau savarankiškam įtaigos kodo susikūrimui reikia nepaprastai stiprios valios ir daug darbo, todėl žmonėms labiau patinka, kai juos užkoduoja kas nors kitas.

Viena pirmųjų kodavimo nuo rūkymo metodikų yra sukurta ukrainiečio Dovženko. Jo metodo pagrindu yra įteigimas pacientui, kad jei po kodavimo jis užsirūkys, tai mirs. Seanso metu gydytojas tam tikrais būdais priverčia pacientą atsipalaiduoti, paskui sukeliamas labai stiprus stresas ir kartu įteigiama sugestyvi nuostata, kuri dėl patirto streso labai stirpiai įsitvirtina pasąmonėje.

Šis metodas skiriasi nuo hipnozės. Hipnozė – tai sąmonės kontroliavimo išjungimas ir koncentravimas į išorinį objektą. Tokioje prislopintoje būsenoje sąmonė priima įvairias manipuliacijos technikas. Tokioje būsenoje žmogui galima įteigti dominuojančią mintį, kad jam visai nesinori rūkyti, arba kad jis turi susilaikyti nuo rūkymo, o jei ne, patirs kokią nors bausmę.

Trečias nemedikamentinis kodavimo nuo rūkymo metodas – NLP – neurolingvistinis programavimas. Kaip ir abu primiau išvardinti būdai, tai yra poveikis į pasąmonę. NLP metodu pagrįsta ir garsioji Allen Carr knyga.

Neigiami kodavimo nuo rūkymo aspektai

Nepaisant skirtumų tarp įvairių kodavimo nuo rūkymo būdų, jie turi bendrų bruožų. Tai įjungimas į gyvenimą programų, formuojančių atsisakymo nuo rūkymo nuostatas, pagrįstas baime ir pasibjaurėjimu. Šių programų trūkumas yra tas, kad jos susiformuoja po įsikišimo į žmogaus pasąmonę, kur sukeliami ne tik psichologiniai ir vegetatyviniai, bet ir somatiniai pokyčiai.

Kodavimas nuo rūkymo, nepaisant to, kuri konkrečiai metodika buvo taikyta, galioja tik tam tikrą ribotą laiką.

Pažymėtina, kad kodavimas nuo rūkymo efektyvus tik tuomet, kai jo nori pats pacientas. Kodavimas per jėgą neduoda rezultatų, arba sukelia priešingą efektą. Pacientas po prievartinio kodavimo jaučia depresiją, stresą. O ko griebiasi rūkantis asmuo streso nuraminimui? Cigaretės!

Hipnozė veiksminga tik kai kuriems žmonėms. Maždaug pusė žmonių hipnozei nepasiduoda, todėl ir užkoduoti juos hipnozės būdu nepavyktų. Tabletės ir kiti medikamentai turi didelį šalutinį poveikį, todėl nėra labai paplitę. NLP metodai nėra kliniškai ištirti, todėl juos negalima laikyti nekenksmingais.

Mesti rūkyti – sunkus darbas, kurį turi nuveikti pats rūkantysis. Lengvai ir tik kitų žmonių pastangomis stebuklai neįvyksta.


Komentarų 9

  1. Erika

    Sveiki Aušra, galiu pasiulyti nugaleti šia priklausomybe mūsų pschoterapijos centre „Sielos veidrodis”.
    Kodavimas nuo rykymo ( hipnoze+ lazerine akupunktura) .
    Kaina 90€
    Kodavimas vyksta Vilniuje.
    Registruotis tel 860606043

Komentuosite?