Žindymas ir rūkymas

Dauguma moterų supranta rūkymo žalą ir bent jau nėštumo metu stengiasi nuo šio įpročio susilaikyti. Būtų idealu, jei prie rūkymo jos taip niekda ir negrįžtų.Tačiau kaip žinia, rūkymas sukelia itin stiprų pripratimą, ir atsisakyti rūkymo reikia didelių valios pastangų. Patyrus didesnį ar mažesnį stresą, ieškoti nusiraminimo surūkant cigaretę pagunda būna nepaprastai didelė.

Jeigu gali nerūkyti, nerūkyk. O ką daryti, jei nerūkyti negali? Jaunos motinos puikiai supranta, kad žindymas ir rūkymas nėra gerai jų mažyliui ir kankinasi dvejonėse, ar tęsti žindymą, ar geriau maitinti kūdikį pieno pakaitalais.

Šiame rašinyje nebus kalbama apie taip vadinamą pasyvųjį rūkymą, tai yra apie žalą, patiriamą būnant prirūkytoje aplinkoje. Bent kiek atsakinga motina nepūs tabako dūmų savo kūdikiui į veidą. Paminėsime tik keletą faktų apie tai, kaip nikotinas įtakoja motinos pieną.

Žindymas ir rūkymas trumpina kūdikio miego laiką

Tyrimais nustatyta, kad:

  • nikotinas, esantis rūkančios matinančios motinos piene, trumpina kūdikio miego laiką. Vaikas būna neramesnis.
  • Kuo trumpesni intervalai tarp motinos surūkomų cigarečių, tuo dažniau iš miego pabunda jos kūdikis.

Tyrimai buvo atliekami Monelio Chemijos Centre JAV (Monell Chemical Senses Center). Tyrimų tikslas – nustatyti krūtimi maitinančių rūkančių motinų poveikį jų kūdiko sveikatai.

Tyrime dalyvavo 15 matinančių ir nemetančių rūkymo motinų. Tyrimas truko dvi dienas su vienos savaitės pertrauka tarp jų. Kiekviena moteris, dalyvaujanti tyrime, galėjo rūkyti (ne kūdikio akivaizdoje) po 1-3 cigaretes pirmąją tyrimo dieną ir turėjo visiškai susilaikyti nuo rūkymo kitą tyrimo dieną, kuri buvo po dviejų savaičių.

Tyrimas truko 3,5 valandos. Tyrimo metu moteris pagal poreikį turėjo žindyti kūdikį. Pamaitinti kūdikiai buvo guldomi migdyti, stebint, kaip jie užmigs. Kiekvienam mažyliui prie kojytės buvo pritaisytas aktyvumo registratorius, kuris fiksuodavo vaiko būklę miego metu, o taip pat miego trukmę. Vaikutis buvo sveriamas prieš ir po maitinimo, taip buvo sužinomas jo gauto pieno kiekis. Taipogi buvo matuojamas nikotino kiekis motinos piene.

Tyrimai parodė, kad nepaisant to, kad parūkiusios motinos pienas turi cigaretės skonį, tai neturėjo įtakos kūdikio suvartoto pieno kiekiui. Tačiau ryšys tarp rūkymo ir miego trukmės akivaizdus. Motinų, rūkiusių iki maitinimo, kūdikiai miegojo vidutiniškai 37%. trumpiau. Tyrimo dieną, kai motinoms buvo leista rūkyti, kūdikiai miegojo vidutiniškai 53,4 minutes, tuo tarpu tyrimo dieną kai motinos nerūkė, vidutinis miego laikas buvo 84,5 minutės. Miego ramumas, tai yra ramaus ir aktyvaus miego stadijos taip pat tiesiogiai priklauso nuo nikotino kiekio motinos piene.

Žindymas ir rūkymas: dar keletas faktų

  • Nikotinas mažina prolaktino, hormono, stimuliuojančio pieno atsiradimą, gamybą organizme.
  • Rūkančių moterų pieno mažėja sparčiau.
  • Moterys, kurios rūkė prieš, per ir po nėštumo, dvigubai dažniau nustoja matinti kūdikį anksčiau, nei šis sulaukia 10 savaičių. Yra žinoma, kad bent pirmąsias 24 savaites maitinimas krūtimi yra nepaprastai svarbus kūdikio sveikatai. Idealu, jei kūdikis žindomas 52 savaites.
  • Moterys, kurios liovėsi rūkyti nėštumo metu, pajėgios žindyti kūdikį 6 mėnesius ir ilgiau.
  • Moterų, kurios rūkė nėštumo metu, piene yra mažiau sveikųjų riebiųjų rūgščių ir lipidų palyginus su nerūkusių moterų pienu.
  • Rūkančių maitinančių moterų kūdikius dažniau kankina pilvo diegliai.
  • Maitinančių moterų, kurios per dieną surūko 15 ir daugiau cigarečių, kūdikiai gali turėti apsinuodijimo nikotinu požymių, tokių kaip vėmimas po maitinimo, papilkėjusi oda, nerimas, negalėjimas užmigti, nors yra pavargę ir kt..

Žindymas ir rūkymas, kai mesti rūkyti nepavyksta

  • Tyrimais nustatyta, kad didžiausia nikotino koncentracija motinos piene būna 30-60 minučių po surūkytos cigaretės. Tuo metu moters kraujuje ir piene yra didžiausia nikotino koncentracija, pienas turi cigaretės skonį. Nikotinas išsivalo per maždaug tris valandas. Todėl mažesnis blogis yra užsirūkyti iškart po maitinimo, negu prieš pat jį.
  • Rūkykite lengvesnes cigaretes ir kiek įmanoma, mažinkite surūkomų cigarečių skaičių per dieną.
  • Jei nekreipsime dėmesio į kitus neigiamus rūkymo aspektus, o tik į nikotino kiekį, mažiau kenkia keleto cigarečių surūkymas, negu priemonių nuo rūkymo, kurių sudėtyje yra nikotino naudojimas. Ypač tai pasakytina apie nikotino pleistrus, kurie aprūpina organizmą pastoviu nikotino kiekiu. Tuo tarpu nikotino kiekis, gaunamas su cigarete kinta, todėl įmanoma pareguliuoti rūkymo ir maitinimo režimą, sumažinant kūdikiui teikiamą žalą.

Rūkymas ir žindymas vis dėlto geriau, negu rūkymas ir nežindymas, todėl nesiliaukite maitinusios, net jei niekaip nepavyksta mesti rūkyti.


Komentuosite?