Žolės rūkymas

„Žolės rūkymas“ reiškia susmulkintų kanapės stiebų, lapų, žiedų, sėklų rūkymą. Apie žolės rūkymą diskutuojama itin daug, nes kai kuriose šalyse jis nėra draudžiamas. Sklando nuomonė, kad žolės rūkymas nėra nei kenksmingas, nei pavojingas.

Kanapės yra labiausiai pasaulyje ir Europoje paplitęs augalinės kilmės narkotikas. Lietuvos Narkotikų kontrolės departamento duomenimis, labiausiai šalyje tarp narkotinių ir psichotropinių medžiagų yra paplitęs kanapių vartojimas. Paskutinių tyrimų, atliktų 2008 metais, metu nustatyta, kad bent kartą gyvenime kanapes yra vartoję 11,9 proc., per 12 mėnesių iki tyrimo – 5,6 proc., per 30 dienų iki tyrimo– 1,2 proc. Lietuvos gyventojų.

Žolės rūkymas (kanapės) yra lengviausiai prieinamas narkotikas Lietuvoje. Net 14,3% apklaustųjų teigė, jog jeigu norėtų, galėtų nesunkiai jų gauti per 24 valandas.

Tai vis dėlto pavojingas yra žolės rūkymas, ar ne? Ne paslaptis, kad kanapės turi vaistinių savybių. Jamaikoje iš kanapių gaminami efektyvūs vaistai nuo glaukomos (akių ligos). Daugelyje šalių kanapių preparatai naudojami skausmo malšinimui, gali būti naudojami galvos smegenų operacijų metu, kai yra trombų susidarymo rizika.

Aktyvioji svaiginimo poveikį sukelianti medžiaga, esanti kanapėse, sutrumpintai vadinama THC (delta-9-tetrahidrokanabinolis). Poveikis psichinei būsenai yra pagrindinė priežastis, dėl ko žmonės nori rūkyti žolę. Būti “apsinešusiam” reiškia gana daug įvairių pojūčių.  Pasikeičia realybės suvokimas,gali pasireikšti laiko pojūčio iškraipymas.

Žolės rūkymas vilioja tuo, kad sukelia  atsipalaidavimą, savijautą, palyginamą  su lengvu alkoholiniu apsvaigimu. Rūkantieji patiria nedielę euforiją, pradeda daugiau kalbėti, judėti, daugiau valgyti. Apsvaigimo būsenoje šiek tiek sutrinka judesiai, pablogėja realybės suvokimas ir atmintis. Nuo didesnės dozės, o jautresniems žmonėms ir nuo nedidelės dozės, gali ištikti haliucinacijos.

Kaip žolės rūkymas veikia? Parūkius,  THC iš plaučių patenka į kraują ir greitai išnešiojamas po visą kūną, o taip pat ir į smegenis. THC veikia tam tikras smegenų sritis, vadinamas kanabinoidiniais receptoriais, sukeldamas ląstelėse reakcijas, kurios rūkančiam sukelia pakylėjimo pojūtį. Daugiausiai kanabinoidinių receptorių yra tose smegenų srityse, kurios kontroliuoja malonumą, mąstymą, dėmesio sutelkimą, judesių koordinaciją. Žolės rūkymas paspartina pulsą, taip pat daro įtaką kraujospūdžiui: pakilęs spaudimas kai žmogus sėdi, sumažėjęs – kai stovi.

Patrauklias emocijas žolės rūkymas sukelia vartojimo pradžioje. Ilgesnį laiką trunkantis žolės rūkymas sukelia mąstymo, dėmesio, korridinacijos sutrikimus, gali pasireikšti agresija.

Pavartojus kanapių, atsiranda priklausomybė. Rūkant žolės dažniau, vartotojas pradeda nebekontroliuoti savęs, jis nuolat siekia apsvaigimo būsenos. Po trijų savaičių žolės rūkymo jau pasireiškia abstinencijos požymiai: nerimas, nemiga, dirglumas, prakaitavimas, drebėjimas.

Ypač žolės rūkymas yra pavojingas paaugliams – gali sutrikti jų psichinis ir fizinis vystymasis. Asmenims, turintiems polinkį į psichikos susirgimus, žolės rūkymas gali stimuliuoti psichinių ligų pasireiškimą. Intensyvus žolės rūkymas gali paskatinti šizofrenijos išsivystymą,  gali vesti prie depresijos, psichozės ir net savižudybės.

Per pastaruosius dešimtmečius atlikta nemaža tyrimų ir sukaupta duomenų apie neigiamas žolės rūkymo pasekmes. O ir patys vartotojai neretai nurodo kanapes kaip savo sveikatos sutrikimo priežastį. Vis daugiau atsiranda žmonių, ypač Olandijoje, kurie kreipiasi į tokslikologijos klinikas ir prašo juos gydyti nuo priklausomybės kanapėms.


Komentarų 13

 1. Laurynas

  Pirmą kartą pabandžiau 16m., antrą 17-18m., o nuo 18m. iki 21m. reguliariai rukiau 1-2 kartus į mėnesį “atpalaiduoti” kūną po treniruočių. 20-21 metų laikotarpyje atsitiko kažkas, jog pradėjo atrodyti lyg kažkas seka, nori nužudyti ar pagrobti, tačiau buvau pasitikintis ir visada ramindavau savo protą, jog tai netiesa. Buvo atvejis, kai bėgau pabėgioti kaip ir kiekvieną dieną, išskyrus sekmadieniais, kurio trukmė būdavo 45min. Tik išbėgęs sutinku žmones, transporto priemones ir vis galvoje sukasi mintys, jog tai viskas suplanuota ir tuoj mane įsisodins ir daugiau nebepamatysiu dienos šviesos. Matydamas, jog artėja mašina, apsisuku ir bėgu kuo toliau nuo jos, taip pat ir nuo žmonių. Būdamas tokioje būsenoje praleidau 2 valandas bėgiodamas išilgai mišką ir pasislėpimo būdu grįžau namo. Grįžęs užliejo adrenalino antplūdis ir daug kitų pojūčių. Poto sekė nemiga, stiprus galvos skausmas, visiškas kūno sukaustymas, buvau lyg vaikščiojantis robotas. Po šių įvykių daugiau niekada nerukiau šio augalo. Šiuo metu esu visiškai nusilpęs, lyginant, kai nubėgdavau 18km., o dabar po 2km. turiu sustoti, nes svaigsta galva, sunku kvėpuoti. Gydytojai iki galo nenustato kas nutiko. Jei esi žmogus, kuris nori ne vien po darbo atsidaryti alaus, parūkyti marihuanos ar dar užsiimti kokia nereikšminga veikla, šie užsiėmimai skirti ne tau.

  1. Mantas

   Gydikis galva gal tu :D nuo dumu tokio kiekio sako atrodo seka , seni gal tu nerukyk tikrai nes as 15 metu rukau kas dien po 5g ir sveikas kaip ridikas ir dar koks 50 pazystamu ta pati daro diena nakty , cia jau ne zole kalta o turi kaskokiu psihiniu sutrikimu

  2. Mantas

   Gydikis galva gal tu :D nuo dumu tokio kiekio sako atrodo seka , seni gal tu nerukyk tikrai nes as 15 metu rukau kas dien po 5g ir sveikas kaip ridikas ir dar koks 50 pazystamu ta pati daro diena nakty , cia jau ne zole kalta o turi kaskokiu psihiniu sutrikimu ..

 2. Vpizdu žolė

  Sveiki, turiu šitą problema, rūkau jau 5 metus zole atsiranda noras mesti bandai mesti tampi ne valdomų psihu viskas erzina negali miegoti, šaltas prakaitas eina, minčių apie savižudybę dar nebuvo ačiū dievui bet tikiu kad kažkam priveda ir iki to. Bandysiu mesti visam laikui,. Tai kad chebra geriau nieko nevartokite ir džiaukitės blaiviu sveiku gyvenimu. Ačiū už dėmesį.

  1. Arunas

   Patiko tavo komentaras,rukau zole tris dienas,apsineses nesijauciu gerai,bet turiu tam tikru skausmu,parukau ir neskauda,bijau kad tas jausmas neuzvaldytu.

   1. Linas

    Rukau 8 metus, didziaja dali kiekviena diena, yra buve pertrauku, bet tikrai neilgai, dabar stipriai noriu mesti, bet paciam tikrai jauciu kad labai labai sunku, ir paciam be pagalbos neimanoma, kad ir kaip noretum, man 20metu

 3. Algirdas

  Deja, mano draugas jau 5 metus vartoja zole ir kai negauna 10 eur nusipirkti dozei tai jam kaip reikalas stogas vaziuoja, pasakoja apie didziulius skausmus ir nora zudytis del ji apemusios savijautos ir busenos. Susikalbeti neimanoma, nes viskas ji erzina, spaudzia galva, suka vidinius organus: kepenis ar inkstus, poto pratruksta ir rekia. Jaucia, kad jau ir ta zole nelabai padeda, nes kazka rimtai pazeide. Uzsirase pas psihoterapeuta. Manau, kad bus labai ilgas ir nelengvas kelias atsikratyti sios priklausomybes ir pajausti gyvenimo dziaugsma blaiviam.

 4. Nevytautas

  Sveiki, norėčiau pasidalinti patirtimi, gyvenau Olandijoje, o dabar gyvenu su mini šizofreniją, besaikis rūkymas tikrai išugdo šiuos simtomus. Patarimas rūkantiems, pirmiausia reikia susikurti gerbūvį ir tik tada linksmintis. Mano moto turėjo būti toks – senatvėje, kai nieko nebeturi ką prarasti, rūkyk į valias, bet jaunas nesi senas… Todėl atsargiai, aš lygiai taip pat galvojau, jog tai nieko tokio, bet tai veda prie tik psichinių ligų. Gaila, ta tema nėra švietimo Lietuvoje, yra tik baudimas, todėl skestančiojo reikalas. Todėl neprarask savo prigimtinės teises – mąstyti, nes žmogus be mąstymo – daržovė savo sultyse.
  Kaip atstatyti pusiausvyrą, vadinu stebuklingu žodžiu, kuris gamtoje egzistuoja milijardus metu – HARMONIJA, Mytyba, sportas, miegas, arba 3×8 rėžimas = 8val darbas, tavo laikas ir miegas. Neprarask pusiausvyros su gamta, nes mes gyvename gamtoje, nesvarbu, gal tu kokiam 9 aukšte – gamta. Gamta davė taisykles visiems vienodas, gyvūnams, paukščiams ir mums. Pagarbiai!

 5. Petras

  Žolės (kanapių) stiprumas priklauso nuo THC kiekio jose. Lietuvoje stiprios kanapės natūraliai neauga, jas augina specialiai ir/arba apdoroja kokia nors chemija kad būtų poveikis (kitaip tariant, čia ne vaistinė niekas nepatikrins tad tenka pasitikėti pardavėju kuris žinoma sakys kad čia tyriausia indi kanapė su arklio THC doze, o ištiesų išmirkyta chemijoje). Kitas dalykas, ten kur nelegali prekyba vienais narkotikais, visada rasi ir kitų, žiūrėk ir amfos ar heros pasiūlys. Kas dėl alkoholio greičiausia tai narkotikas nr1 Lietuvoje

 6. GoogleMastah

  Teke yra bandyt alkoholio ir kanapiu, tai alkoholis nepalyginimai stipresnis narkotoikas, kanape su kokia kava reiktu lygint ar ramuneliu arbata..

  1. Fenix

   Kokios zoles tau teko bandyti, medicinines, ar gatvines?
   Medicinines Lietuvoje sunkiai gausi, o gatvine i ta pacia kategorija kaip ir alkoholis ieina, tik kitoi saujoi. Abu zlugdo.

Komentuosite?