Rūkymo žala

Rūkymo žala žmogaus organizmui

Rūkymo žala organizmui yra įrodyta. Plaučių, gerklų, burnos vėžys, širdies ir kraujagyslių ligos, lėtinė obstrukcinė plaučių liga – dažniausiai pasireiškiančios rūkymo pasekmės.

Rūkymas žudo. Kiekvienais metais šimtai tūkstančių žmonių visame pasaulyje miršta nuo ligų, sukeltų rūkymo. Vienas iš dviejų pakankamai ilgai rūkančių žmonių miršta nuo ligų, sukeltų rūkymo. Pusė iš jų nesulaukia senatvės.

Tabako dūmuose esančios nuodingos medžiagos plaučiuose kartu su bronchų gleivėmis sudaro klijingus mišinius, vadinamus tabako dervomis, kurios  nusėda bronchuose. Dervos padengia bronchus ir plaučius lyg suodžiai kamino vidų.Surūkant 20 cigarečių per dieną, per metus į plaučius nugula apie 210 g (pilna stiklinė!) dervų.

Perėjus prie cigarečių su mažesniu dervos kiekiu paprastai nieko nelaimima, rūkymo žala nesumažėja, nes tuomet dažniausiai dūmas stipriau įtraukiamas į plaučius ir ilgiau plaučiuose palaikomas.

Anglies monoksidas kenkia ir raumenims, ir smegenims, nes kraujuje būna nepakankamai deguonies jų aprūpinimui. Širdžiai tenka darbuotis smarkiau.

Tabakas neutralizuoja su maistu gaunamus vitaminus, jis vadinamas „vitaminų žudiku“.

Turbūt nėra tokios kūno dalies, kurios neveiktų rūkymo žala. Laikoma, kad viena surūkyta cigaretė sutrumpina rūkančiojo gyvenimą 11-a minučių.

Rūkymo žalą jaučia ne tik pats rūkantis, bet ir šalia esantys ir tabako dūmais kvėpuojantys šeimos nariai, bendradarbiai, draugai. Į aplinką patenkantys cigaretės dūmai turi kelis kartus daugiau kancerogeninių medžiagų, negu ta dūmų dalis, kuri įtraukiama į plaučius. Dėl to pasyvusis rūkymas tik šiek tiek mažiau kenksmingas už aktyvųjį.

Ypač rūkymo žala daro poveikį moterų sveikatai.

Rūkymo žala grožiui

Rūkymo sendinantis poveikis odai yra antroje vietoje, po saulės poveikio. Jeigu jūs rūkote, jūsų odai teks rūkyti kartu su jumis. Rūkančių veido oda būna pilka, blyški, raukšlės atsiranda ansčiau ir yra ryškesnės. Ypač stirpus poveikis moterų odai. Rūkančios moterys atrodo vyresnės.

Rūkančių žmonių nagai būna pageltę nuo artimo kontakto su degančia cigarete ir dažniau lūžinėja dėl bendros organizmo dehidratacijos. Labiau nušiurę plaukai.

Pageltę dantys. Cigaretėse yra dervų, kurių dalis nugula ant dantų paviršiaus, įtakodamos jų gelsvą, o kartais net rudą spalvą..

Smarvė iš burnos. Sakoma, kad bučiuotis su rūkančius tas pats, kas bučiuotis su pelenine. Dūmų kvapas įsigėręs į rūbus.

Prikimęs balsas, ilgi užsikosėjimai atsikrenkščiant irgi nėra gražu.

Rūkymo žala šeimos biudžetui

Prieš trisdešimt – keturiasdešimt metų kiekvieną dieną po pakelį cigarečių„Prima“ surūkantis asmuo kasdien rūkymui išleisdavo po 20 kapeikų. 6 rubliai per mėnesį. 72 rubliai per metus.

Šiandien per dieną surūkant pakelį, per mėnesį dūmais paleidžiama daugiau negu 200 litų. Per metus 2400. O kiek kainuotų Jūsų išsvajota kelionė į Paryžių?

Kiek reikės išleisti pinigų rūkymo sukeltoms ligoms gydyti, apskaičiuoti nėra taip lengva. Ispanijos mokslininkų nuomone, įvertinant žalą sveikatai,  tikrosios išlaidos vienam pakeliui cigarečių yra 107 eurai. Amerikiečiai irgi darė panašius skaičiavimus. Atsižvelgiant į skirtingą taikytą skaičiavimo metodiką, rezultatai gavosi gana skirtingi – nuo 18,05 JAV dolerio iki 222 JAV dolerių už pakelių.

Kiti rūkymo sukeliami nepatogumai

Kaip dažnai jums reikia cigaretės? Kas valandą? O jei 5 valandas trunkanti kelionė autobusu? O jei tris valandas trunkantis koncertas? Spektaklis? Kiekvienas veiksmas ar renginys, trunkąs ilgiau, nei jūsų intervalai tarp cigarečių, sukelia nepatogumų ir suvokiami lyg nelaisvė.

Dažnai kad galėtum parūkyti, tenka išeiti laukan. Bet kokiu oru. Per lietų. Per vėtrą. Čia nepatingėsi, neatidėsi iki kol lietus aprims. Jei jau esi pakliuvęs į nikotino nelaisvę, tai šaukia jis tave bet kokiu oru.

Rūkantis žmogus ką beveiktų, kur beeitų, turi dairytis vietos, kur galėtų parūkyti. Gyvena nuo cigaretės iki cigaretės.

Turi nuolat sekti, kad jo cigarečių atsargos nepasibaigtų.

Rūkymo žala įvairiapusė. O kokia nauda?


1 Komentaras

  1. Aldona

    Labai geras skaitalas. Nu labai patiko, daviau ir draugelkai paskaityt. Labai daug geros informacijos apie rūkymą ir jo žalą organizmui.

Komentuosite?