Pleistras nuo rūkymo

Pleistras nuo rūkymo – tai ant odos klijuojamas pleistras, iš kurio nikotinas per odą palaipsniui patenka į organizmą. Nuolatinį potraukį rūkyti sukelia tabako gaminiuose esantis nikotinas, kuris sukelia priklausomybę. Staiga nustojus rūkyti, kaip ir kitais priklausomybės atvejais, pasireiškia abstinencijos sindromas – nemalonių požymių visuma, atsirandanti dėl to, kad organizmas nebegauna įprastos dozės nikotino.  Pleistrai nuo rūkymo yra pakaitinė nikotino terapija.

Pleistras nuo rūkymo buvo išrastas ir užpatentuotas JAV 1986 m. Išradėjas daktaras Frankas T. Etskornas III (Dr. Frank T. Etscorn III). Šio pleistro idėja išradėjui kilo netyčia užsipylus ant rankos skysto nikotino ir pajutus jo poveikį.

Efektyvumas

Klinikiniai tyrimai parodė, kad pleistras nuo rūkymo dvigubai dažniau padėdavo pacientams mesti rūkyti, palyginus su kontroline grupe.

Pleistras nuo rūkymo gali būti gana efektyvus, kai jį naudoja pakankamai motyvuotas ir apsisprendęs mesti rūkyti asmuo. Tačiau tai nėra panacėja, be jokių pastangų išgebstinti nuo įpročio rūkyti. Pleistro sudėtyje nėra ne vieno miligramo valios, reikalingos apsisprendusiam mesti rūkyti. Daug žmonių pleistro pagalba meta rūkyti, tačiau daugybei jis nepadeda.

Naudojimas

Pleistras yra patogus tuo, kad nereikia rūpintis jo vartojimu dienos eigoje. Jį tereikia pakeisti tik vieną kartą per parą.

Pleistrus nuo rūkymo siūlo keletas gamintojų, taip pat yra kelios jų naudojimo strategijos. Paprastai pleistrai nuo rūkymo būna 7, 14 ir 21 mg stiprumo. Dauguma žmonių, surūkančių per dieną po vieną pakelį cigarečių, pripažįsta, kad 21 mg pleistras nuo rūkymo yra pats efektyviausias ir labiausiai mažinantis potraukio rūkyti simptomus. Dažniausiai 21 mg pleistrą nuo rūkymo rekomenduojama naudoti 6 savaites, po to 14 mg pleistrą – 2 savaites, ir 7 mg pleistrą dar 2 savaites.

Pleistras nuo rūkymas gali būti nešiojamas tik dieną arba visas 24 valandas. Pleistro naudojimas naktį dažnai sukelia miego sutrikimus.

Gana dažnai pleistro užklijavimo vietoje sudirginama oda. Šis neigiamas poveikis sumažinamas klijuojant pleistrą ant tų kūno vietų, kur oda yra storesnė: ant peties, nugaros, šlaunies. Rekomenduojama, kad ta vieta būtų dengiama rūbų. Prispauskite pleistrą prie odos neplaukuotoje vietoje ir 10 sekundžių laikykite prispaudę. Po to būtina nusiplauti rankas su muilu, kad išvengtumėte chemikalų patekimo į akis arba nosį, netyčia neplautomis rankomis tas vietas patrynus.

Pleistrus klijuokite kiekvieną dieną tuo pačiu metu.

Kad būtų mažiau dirginama oda, kaskart pleistras nuo rūkymo turi būti klijuojamas truputį kitoje vietoje. Jeigu pasireiškia odos sudirgimo požymiai, galima nuimto pleistro vietoje naudoti kurį nors raminantį kremą.

Negalima pleistro perkirpti per pusę arba vienu metu užsiklijuoti kelis pleistrus.

Negalima palikti priklijuoto pleistro ilgiau kaip 24 valandas. Jo efektyvumas po paros bus nusilpęs, tačiau oda gali būti stipriai ir be reikalo sudirginta.

Naudojant pleistrą nuo rūkymo, reikia vengti rūkyti cigaretes. Taip pat negalima rūkyti ir 15 minučių po to, kai pleistras nuimtas. Pleistras nuo rūkymo ir cigaretės kartu yra pavojinga, nes padvigubina organizmo gaunamą nikotino dozę. Be to rūkymas naudojant pleistrą paprasčiausiai pleistro naudojimą daro beprasmį.

Pleistrai nuo rūkymo netrukdo maudytis duše ar plaukioti vandenyje.

Šalutinis efektas

Pacientai, naudojantys pleistrus nuo rūkymo vietoj tabako gaminių patiria nikotino naudojimo simptomus, tokius kaip galvos skausmai ar svaigimas, nerimas, lengvos haliucinacijos, depresija.

Peistras nuo rūkymo, naudojamas naktį, blogina miego kokybę. Daugiau sapnuojama, gali kankinti košmarai.

Gana dažnai pleistro užklijavimo vietoje sudirginama oda.

Gali pasireikšti stipresnis prakaitavimas.

Nenaudokite pleistro nuo rūkymo jeigu:

  • esate alergiškas kuriai nors pleistro sudedamajai daliai;
  • neseniai patyrėte širdies smūgį;
  • jaučiate stiprius skausmus krūtinėje ar yra sutrikęs širdies ritmas;
  • sergate inkstų ar kepenų ligomis;
  • ir toliau rūkote cigaretes, kramtote ar uostote tabaką ar vartojate kitus nikotino turinčius produktus (pvz. nikotino gumą);
  • atsargiai ir tik pasitarus su gydytoju pleistus nuo rūkymo galima naudoti nėštumo, žindymo metu arba asmenims iki 18 metų.

Pleistrai nuo rūkymo gali sąveikauti su kitais vaistais. Jei vartojate kokius nors vaistus, dėl pleistro naudojimo būtina pasitarti su gydytoju.

Pleistras nuo rūkymo yra tik vienos nikotino formos pakeitimas kita, nebandant atsikratyti žalingo įpročio. Tačiau pleistrai nuo rūkymo pamažu mažina nikotino dozes, o tai neįmanoma rūkant cigaretes.


1 Komentaras

Komentuosite?